Fsh Yüksekliği | Hanımların Dünyası

loading...

Fsh Yüksekliği

Fsh Yüksekliği

Fsh Yüksekliği

Fsh hormonu beyinde hipofizden salgılanmaktadır. Kadınlarda genelde nükseden bu rahatsızlık kısırlığa kadar gidebilir. Daha sonra fsh hormonu arttığında kadında var olan yumurtalıklar LH etkisi ile çatlamaya başlar. Bu çatlama esnasında yumurta kesesindeki parçacıklar hormon düzensizliğini ortaya çıkartır. En erken ilk belirti kadında adet düzensizliği ile meydana gelir. Tedavi edilmediği sürece kısırlığa kadar giden Fsh yüksekliği ileriki yaşantınızda da bir takım sorunları yaşamanıza sebep olur. Çocuk sahibi olamama bunların başlıca nedenlerinden birisidir. Fsh hormonu ölçümü yapıldığında kısırlık bulgusu adet düzensizliği bulgusu varsa bunun ne derece olduğu ölçülür ve doktor değerlere göre tedavi sürecini ortaya çıkartır. Kanda Fsh yüksekliği adet döneminin 3. Gününde yapılmaktadır. Yaş ilerledikçe yumurtalık bir diğer adı ile over olan zamanla yılların geçmesi ile tembelleşmeye başlar. Özellikle 35 yaşına gelen bir Bayan Fsh yüksekliği var mı diye doktora başvurmalıdır. Geç kalınan her şey daha sonra farklı rahatsızlıkları ortaya serebilir.35 yaşından sonra fsh hormonunda yükseklik izlenir. Bu takibe göre tedavinin nasıl olacağı hakkında kararlara varılır. Yoksa bu yükselme 40 yaşını geçince tedavisi zor hale gelebilir. Eğer gebelik düşünmeyen kişiler doktor tarafından önerilen hamilelik koruma hapları ve ya diğer yöntemler ile korunma yollarını tercih ediyorlarsa bu onlarda bu hormon düzensizliğini meydana getirmez.

Bu düzensizlik bebek düşünmenize rağmen yaşanan olumsuzluklar ile alakalıdır. Kısırlığın başlangıcı ya da hormon bozukluğu ile alakalıdır. Peki kadında fsh değeri kaç oranda olmalıdır derseniz sizlere bu değerin olması gereken ölçülerinden bahsedeceğiz. Kadında fsh değeri normal olarak 8 ve ya 10 altına olması gerekir. Bunun üstünde olması anormal bir durum sayılabilir. Eğer bu ölçü 15 in üzerinde olmuş olursa kadının gebe kalma ihtimalide zorlaşır. Hormonda ne kadar artma olursa gebelik bir o kadar kadın için zor bir döngü olacaktır. Yine 15 ler de olması eski düzene gelebilmesi için tüp bebek yöntemi kullanılabilir fakat fsh değer 25 ise bu tüp bebek tedavisini de olumsuz yönde etkileyecektir. Burada en çok neye dikkat etmeniz gerekir bir de bu konuda sizleri bilgilendirelim. Fsh hormonu sürekli değişim gösterebilir. Farklı aylarda dalgalanmalar meydana gelebilir. Mesela şöyle bir örnek vermemiz gerekirse adet düzenini tam anlayabilmek için adet kanamasının 3. Gününde bu değer hakkında bilgilendirmeler alınır. Sonra ki ay bu farklı bir güne gelirse yani fsh de dalgalanmalar varsa adet kanaması bir sonra ki ay uzayabilir. Bu da arada var olan dengesizlikleri ortaya serer.

Fsh değerinin aşırı yüksek ve ya düşük çıkması da bir sorun teşkil edebilir. Bu durum her iki durumda da eşitlenmeli fazla değerlerde oynama olmamalıdır. Bu durumlarda kullanılabilecek en iyi test klomifen stras testidir. Değerler bu test ile düzenlenebilir. Hatta over rezervi ile bu durum daha netliğe kavuşabilir. Fsh değerini düşürmek için neler yapılmalıdır derseniz bunun aslında ne kadar net bir sonuca ulaşacağını söylemek zordur. Bazı hastalar gebelik şansını yükseltebilmek için fsh hakkında kesin bilgilere ulaşırlar ve düşürme yöntemlerini ararlar. Eğer yumurtalık rezervinde yaşlanma oluşmuş ise bu biraz zor olabilir. Fakat bu yaşlanma daha yolun başında ise kadın için ikinci bir şansı yakalaması için bir şans olabilir. Burada gebelik için tek şansınız var bu değerin bir an önce yükselmesine izin vermeden gebelik arayışlarına girmenizdir. Bu sizin istenmediğiniz bir zamanda gebe kalma şansınızı arttırabilir.

Bazen yumurta rezerveleri hiç olmadık zamanlarda gebeliğe cevap verir. Bunun fsh değerinin yüksek olmaması koşulu ile. Fsh yükseldiği zaman ne bitkisel çaylar ne de ilaç tedavileri buna cevap vermeyebilir. Bu nedenle önceliğiniz bunun yükselmesine izin vermeden aktif bir şekilde çocuk yapma çalışmalarına başlamanızdır. Çocuk için belki de beklenen en doğru zaman olabilir. Yumurta tembelleşmelerine yıllar sonra çocuk yapımına ara vermek ile de gerçekleşebilir. Örneğin 8 yaşında bir çocuğunuz var bunu uzun yıllar bir ikincisini düşünmediniz. Daha sonra bu sizde yumurta tembelleşmesine yol açar. Artık ikinciyi düşünseniz bile bu şansınız kesinlikle kalmayabilir. Bu nedenle çok fazla yaş farkı koymak doğru bir seçim olmayabilir. Bir de bununda altını çizmek istiyoruz kadında çocuk sahibi olmama nedeni sadece fsh değer ile ilgili değildir. Bunun çeşitli nedenleri de buna engel olabilmektedir.

Peki, Fsh yüksekliğine neden olan durumlar nelerdir bir de bunları öğrenelim:

• Her türlü menopoz durumlarında bu değerin yükselmesi olası bir durumdur. Menopoz bunun en büyük belirtileri arasında yer alır. Yaşın geçmesi ve adetten tamamen kesilmek bir menopoz durumudur. Eğer bu durumum içine girmiş iseniz endişelenmek yerine bir kadın doğum doktoruna gidip detaylı bir şekilde bilgilenmeniz gerekir. Doktor size bunun neden kaynaklandığı hakkında bilgilendirmeleri sunacaktır.

• Yumurtalık kisitleri en büyük nedenlerden birisidir. Siz farkına varmadan bu durumun içinde olabilirsiniz. Zaten bir süre sonra yüksek derecede kasılmalar ve ağrılar oluşacak bu durum kendini yavaş yavaş belli edecektir. Bunu gebelik olarak da karıştırabilirsiniz. Çünkü yumurtalarda döllenme olduğundan bebek oluşumu başladığında bu tür kramplar kasıklarda meydana gelecektir. Kimileri hiç hissetmez iken bazıları adet sancısı kadar kötü yaşar bu durumu. Bunun ne olduğuna katiyen siz karar veremezsiniz. Bu nedenle sizlere tavsiyemiz bir kadın doğuma giderek ultrason çektirmeli ksit olup olmadığı gözlenmelidir. Eğer kisit var ise de gebelik söz konusu olamaz gerçekleşemez. Ayrıca yumurtalık kisitleri fsh değerlerde dalgalandırmalar yaratabilir.

• Hamile kalamama durumu tamamen fsh durumu ile alakalıdır. Bunun ciddi oranlarda düşük sayıda ya da yüksek oranlarda yükse sayıya ulaşması tedavi etme özelliğini kaybeder. Uzun yıllar hamile kalma olasılığınız kaybolur gider. Her zaman erken önlem hayat kurtarır ve istediğinizi kısa sürede gerçekleştirir bunu sakın unutmayınız.

• Sadece kadınlarda değil bir de erkeklerde sperm kalitesi düşük ise kısırlık söz konusu olabilir kadın erkeğin bu rahatsızlığından doğal olarak gebe kalamayacaktır. Bu durumda erkek ve kadın muayene olmalı ve sorunun kimden kaynaklandığı hatta bu durum hakkında neler yapılabilir hakkında bilgilendirmelerde bulunulmalıdır.

• Yumurta rezervinin zayıf olması da bir sorun olabilir.

Kadın uzun yıllar çok fazla ilaç kullanmış ise ve beslenmesine dikkat etmiyorsa, aşırı zayıflık söz konusu ise yumurta güçsüz olacak ve bebek oluşumunu katiyen engelleyecektir. Bu durumda yapılması gereken düzenli beslenme ve fsh değerinin en orantılı sayısını elde etmektir. Kısır olmamasına rağmen bu sebeplerden uzun yıllar çocuk sahibi olamayanlar ile karşılaşmaktayız. Bir beslenme uzmanı ve ya bir psikiyatriden bu durum hakkında destek alabilir, hayat kalitenizin gidişatını bir uzmandan yardım alarak değiştirebilirsiniz. Kadında fsh yüksekliği birçok nedene bağlı durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Fsh değerler ve hormon tedavileri hangi durumlarda gerçekleşir derseniz en çok hormon tedavileri çeşitlerine ve rahatsızlığın boyutuna göre değerlendirilir. Özellikle hormon replasman değerleri ile tedavi yöntemi fsh nin yüksek oranda bozulmasına neden olur. Bu nedenle istenmeyen yükselmeler söz konusu olabilmektedir. Sadece fsh yüksekliğine değil bir de hormon tedavilerinde düşmeye de neden olabilir. Hipofiz bezi tümörlerinde ise iyi ve kötü huylu dokular mercek altına alınır. Kötü huylu dokular fsh nin ayarlarını bozabilir. Bu nedenle bu durumlarda tümör en zorlayıcı durumdur. Tedavisi sonrasında da size birden fazla zorlukla mücadele etmenize sebep olur. Bu durumların olmaması sizin için avantaj demektir. Fakat herhangi bir hormon bozukluğu ya da tümör söz konusu ise bu durumda işler değişebilir.

Tunner sendromunda da bu durumlarla karşılaşmak mümkündür. Genelde kadınlarda boy kısalığı, kalça çıkığı özellikle kız çocuklarında bu rahatsızlık 4 yaşına kadar tedavi edilemezse bu durum ileriki yaşantısında fsh yüksekliğine yol açar. Fsh yüksekliği değişik durumlarda ve aldığınız besinlerle de ele alınır isterseniz neler en büyük etki yarattığı hakkında size bilgileri sağlayalım. Bakalım bütün nedenler dışında başka hangi durumlar bir fsh yüksekliğidir?

• Alkol, sigara ve benzeri zararlı içeceklerin aşırı derecede olması kişiye zarar verir. Bu durumlarda bir alkol bağımlısı iseniz bu değerin yüksek çıkması oldukça normaldir. Ayrıca bu tür zararlı maddeler kisitlere ve yumurta tembelliğine yol açar uzun yıllar gebelik söz konusu olamaz. 35 yaşından sonra da tedaviye kişi yanıt vermiyor ise vücudun yıpranması ayrıca yumurtalık rezervinin zarar görmesi söz konusudur. Alkol ve diğer zararlı içeceklerden kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Sizi son derece etkiler ve yaşam kalitenizi düşürür.

• Bir kanser hastalığına yakalanmış iseniz ve kemoterapi tedavisi gördüyseniz bu sizin fsh değerlerinizin değişmesine neden olacaktır. Bu tür hastalıklarda sağlıklı bir gebelik söz konusu değildir.

• Radyasyona maruz kalmak çok tehlikelidir. Beyin dalgalarında zararların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca kısırlığın en çok ortaya çıktığı neden radyasyonu fazlası ile vücuda depolamaktır.

• Darbe almak ve şiddeti bir kaza sonrası bu tür hastalıklar söz konusu olabilmektedir. Özellikle hamileyken darbe alanların ikinci kez anne olma şansları da azalmaktadır.

loading...
Etiketler:

  • Yazar :

    Hanımların Dünyası Editörü
    iletisim@hanimlarindunyasi.com

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR

fb