Fotoğraflarda Kırmızı Göz Neden Olur?

Author

Categories

Share

Çektiğimiz fotoğraflarda gözleri kırmızı renkte görebiliyoruz. Peki bunun sebebi nedir?
Oldukça kolay bir açıklaması var aslında..
Dikkat ettiniz mi hiç, genellikle iç mekanlarda, ışığın yetersiz olduğu mekanlarda karşılaşıyoruz kırmızı göz problemleriyle, ama neden?
Flash patladığı zaman, fotoğrafı çekilen kişilerin gözlerinin içinden kan hücrelerinden damarlarından, retina üzerinden flash yansıyarak fotoğraf makiesine geri dönüyor. Bu durumdada gözdeki bu kırmızı renk ortaya çıkıyor.

Nasıl engellenir?
Genellike fotoğraf makinelerinde kırmızı göz önleme özelliği vardır, çalışma prensipleri ise asıl flashtan önce bir ya da birden fazla flash patlatarak gözün ışığa alışıp göz bebeklerinin küçülmesini sağlamaktır. Göz bebeği küçülürse, geriye yansıyan kırmızı ışığı görme ihtimalimiz oldukça düşecektir. Yani.. Normal koşullarda kırmızı göz görmemizin sebebi göz bebeklerinin karanlıkta daha büyük olması ve gözün içerisine giren ışığın daha fazla olması. Haliyle yansıyan da fazla oluyor ve geniş açıyla yansıyor. Ama iş işten çoktan geçti, fotoğrafı çoktan çektim ve kırmızı göz problemiyle karşı karşıya kaldım diyorsanız, gözün bulunduğu yerleri otomatik olarak tespit etmeye çalışıp, kırmızı renk değerlerini değiştiren bilgisayar yazılımları var, bunların yanı sıra, yeniden bir göz bebeği ve yakın çevresini yaratmanızı ve kırmızı gözün üzerine oturtmanızı sağlayan bilgisayar yazılımları da var. İnternette çok kısa bir araştırma ile bu yazılımlara ulaşabilirsiniz. Ben çok iyi grafik programı kullanıyorum elle düzeltirim diyorsanız, o da bir seçenek elbette. ( Aslında çok da anlamanız gerekmiyor, kısa bir çaba ile, kendiniz de bunun üstesinden gelebilirsiniz. )

Author

Share