Zambak Yağı Nedir, Zambak Yağı Faydaları Nelerdir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Zambak Yağı Nedir, Zambak Yağı Faydaları Nelerdir?" Gülşen ::: 27 Mar 2014

Bilindiği üzere son yıllarda bitkisel ürünleri mucizevi faydalarından yararlanan birçok insan görmekteyiz. Hem güzellik sektöründe hem de çeşitli rahatsızlıklarda alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Tabi kullanırken de hangi bitkinin ya da hangi bitki yağının ne işe yaradığını da iyi öğrenmek gerekir. İşte onlardan biri olan zambak yağı nedir ve zambak yağı faydaları nelerdir bunları sizinle paylaşıyoruz:

Zambak bitkisinden elde edilmekte olan zambak yağı, insan sağlığı açısından büyük bir öneme sahiptir. Bunun nedeni ise, bu yağın insan sağlığına olan olumlu yapıdaki etkileridir. Bu yağın en önemli özelliklerinden birisi, vücut ağrılarını kesmesidir. Bu ağrılar içinden de özellikle, insanları oldukça olumsuz etkileyen diş ağrıları gelmektedir. Zambak yağı, diş ağrılarını giderici bir özelliğe sahiptir. Diş ağrılarının dışında, bu yağın adet sancılarını giderdiği ortaya çıkarılmıştır. Özellikle diş ve de adet sancılarının neden olduğu ağrılara iyi gelen zambak yağı, bu ağrılar dışında vücudun değişik bölgelerinde meydana gelen ağrılarda da iyileştirici olarak kullanılmaktadır. İnsanlar için ciddi sorunlar arasında yer alan romatizmal ağrılar da, zambak yağının iyileştirici etkisi arasında yer almaktadır. Zambak yağı, özellikle kadınlar için çok büyük anlamlar ifade etmektedir. Bunun nedeni ise, bu yağın cilt üzerindeki olumlu etkileridir. Bu duruma gösterilebilecek en önemli örneklerden birisi ise, selülitlerin giderilmesinde zambak yağından faydalanılmasıdır. Zambak yağının cilt güzelliğine olan olumlu etkileri, bununla sınırlı değildir. Öyle ki, bu yağ kırışıklıkların giderilmesinde de kullanılmaktadır. Selülitlerin ve de kırışıkların giderilmesinde kullanılmakta olan zambak yağı, aynı zamanda rutin olarak cilt bakımında da oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.

zambak_yagi

Zambak yağı, içerisinde barındırmış olduğu maddeler sayesinde, cildi gerginleştirmektedir. Böylece cilt daha diri ve de genç gözükmektedir. Zambak yağı, bu özelliği sayesinde birçok güzellik kremimin hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Bu yağ, aynı zamanda parfüm yapımında da kullanılmaktadır.

Sağlık ve güzellik açısından oldukça olumlu etkileri bulunan zambak yağı, evde yapılabilme imkanına sahiptir. Evde zambak yağı yapmak için, öncelikle 3 avuç dolusu zambak çok ince bir şekilde kıyılır. Daha sonra içi zeytinyağı dolu kavanozun içine konulur ve kavanozun ağzı kapatılır. Bu kavanoz, iki hafta boyunca güneşte bekletilir. Daha sonra, bu kavanoz kaynar su içerisinde pişirilir. En son olarak ise, kavanozun içerisindeki madde ince bir tülbent yardımıyla süzülür ve böylece zambak yağı elde edilmiş olur. Zambak yağının değişik türde kullanımları mevcuttur.

Zambak yağı ağrıları gidermek için kullanılmak istendiğinde, bu madde masaj yağı olarak kullanılmaktadır. Zambak yağı güzellik amacıyla kullanılmak istendiğinde ise, yumurta akı, bal ya da soğan suyu karıştırılır ve krem haline getirilir. Bu krem, akşamları yüze sürülür.

Zambak Yağı Nedir


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR