Yüzme Havuzu Bakımı Nasıl Yapılır? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Yüzme Havuzu Bakımı Nasıl Yapılır?" Gülşen ::: 13 Tem 2014

Yüzme Havuzu Bakımı Nasıl Yapılır

Yüzme havuzu birçok otel ve evde bulunan özellikle yazın serinlemek için en iyi çözümdür. Bununla beraber iiyi bir spor olan yüzme içinde bir alandır. Peki yüzme havuzu bakımı nasıl olur bununla ilgili önerilerimiz şöyledir:

Havuzlarınızın aylık ve yıllık bakımında kullanabileceğiniz 4 temel kimyasal vardır. Bu kimyasalları doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Her gün ph değeri ve klor değeri ölçülmelidir. Ph değeri yüksek çıkarsa ph düşürücü kullanılmalıdır.

Havuzlarınız genelde klorlu olduğu için toz klor kullanabilirsiniz. Eğer havuzunuzda yosunlaşma var ise mutlaka yosun giderici kimyasalını kullanmanız gerekmektedir. Bu işlem, özen ve dikkat gerektirdiği için işinde ehil olmuş kişiler tarafından yapılmalıdır. Havuz kenarları temizlenmelidir. Havuz kenarlarındaki ızgaralar kirlenmiş ise bunları temizlemeniz gerekir.

Eğer otomatik dezenfeksiyon sistemi yok ise havuzların günlük bakımında kullandığımız temel araç ph ve klor ölçerdir. Ölçtüğünüzde ph değeri yüksek çıkıyorsa ph düşürücü kullanmanız gerekir. Yüzme havuzu dibinin hergün süpürülmesi, etrafının da temiz olması gerekir. Havuz suyu kirlendiği zaman ise hemen değiştirilmesi gerekir.

Türkiye’deki havuzlar da genelde klorlu havuzlardır. Çok az havuzda ozon takviyeli dezenfeksiyon yapılmaktadır. Yüzme havuzu bakımında sağlık bakanlığından onaylı dört temel kimyasallar vardır. Bunlardan birinci temel madde PH dengeleyicidir. Bunun için de genelde ph düşürücü kullanılıyor.

Çünkü ph genellikle yükselme eğilimi gösteren bir su parametresidir. İkinci temel madde klordur. Kloru toz olarak kullanabilirsiniz. Suya katıldığı takdirde sağlığa hiç bir zararı yoktur. Üçüncü temel madde yosun gidericidir. Sıvı olarak suya katılıyor. Dördüncü temel maddemiz ise sıvı topaklayıcısıdır. Bu madde ufacık olan, gözle çok zor görülebilen partikülleri bir araya getirip kum filtresine takılmalarını sağlıyor. Böylelikle daha berrak bir su elde ediliyor.

 

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR