Yatmadan Önce Tüketilmemesi Gereken Gıdalar | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Yatmadan Önce Tüketilmemesi Gereken Gıdalar" Ayça ::: 09 Mar 2014

yatmadan-önce-yenmemesi-gereken-besinlerMetabolizmanın en yavaş olduğu zaman dilimi gece saatleridir. Uyku sırasında tüm organlarımız da dinlenmeye çekilir. Fakat yatmadan önce yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar sizi uykunuzdan edebilir ve rahatsız edebilir. Sağlıklı bir uyku için aşağıda bahsettiğimiz 10 gıda maddesini yatmadan önce kesinlikle tüketmemenizi öneriyoruz.

1. Kahve
Kafeinsiz de olsa kahve içmemeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. — kafeinsiz denilse bile kahveler kafein içerir – Peki neden yatmadan önce kahve içmemeliyiz? Kahve, bir tür uyarıcıdır ve bu uykunuzun kaçmasına sebep olur ve aynı zamanda idrar söktürücü özelliği vardır, bu da, gece boyunca tuvalete gitmeniz gerekeceği anlamına gelir.
2. Çikolata
Biz kadınlar çikolataya bayılırız, ama çikolata yatmadan önce yenilebilecek en kötü gıdalardan biridir. Evet, bitter çikolata yüksek oranda antioksidan içerir ama aynı zamanda içinde kafein ve yüksek miktarda şeker de bulunur. Bu da sizin gevşemenizi, rahatlamanızı ve uykuya dalmanızı engeller.
3. Peynir
Laktoz intoleransı ya da mide ekşimesi problemi olan kişiler için peynir, yatmadan önce yenilebilecek en kötü besindir. Aynı zamanda uyumaya çalışırken midenizde ağırlık olmasına da sebep olur. Kısacası, peynir ve kraker keyfinizi günün daha erken saatlerinde yapmalısınız.
4. Baharatlı Tai Mutfağı
Cips, salsa sosu ve baharatlı Tai yemeği yatmadan önce yenilecek mükemmel yemekmiş gibi görünebilir ama inanın ki bu tarz yemekleri yatmadan önce yemek size sadece rahatsızlık verecektir. Bu tip besinler mide yanmasına sebep olabileceği gibi size ekstra enerji de verebilir. Uyumak yerine kendinizi tüm gece yerleri silerken veya arabanızı yıkarken bulabilirsiniz!
5. Kurabiye, pasta ve dondurma
Çikolatalarda da bahsettiğimiz gibi, yatmadan önce tatlıdan uzak durmak iyi bir fikir olacaktır. Şeker, enerjinizi yükseltir. Onun yerine taze böğürtlen, elma gibi doğal tatlılarla ihtiyacınızı karşılayın. Bunlar da şeker içerir ama size enerji verip uykunuzu kaçıracak kadar değil.
6. Hamburger
Bize güvenin, hiçbir şey kocaman yağlı bir hamburger kadar uyurken midenize oturamaz. Midenizin yanacağını da size garanti ederiz. Hamburgeri boş verin ve siz en iyisi daha hafif, daha az yağlı bir şey yiyin. Göreceksiniz, çok daha rahat uyuyacaksınız.
7. Alkol
Evet, kafanız güzelken yatağa girmenin kulağa hoş geldiğinin farkındayız ama alkolün, kan dolaşımınızdan çıktıktan sonra sizi uyandıracağından emin olabilirsiniz. Yatmadan 4 ya da 6 saat önce alkol almayı kesmek rahat uyumanız için gereklidir. Alkol sizi sızdırabilir, uykunuzu getirebilir ama daha sonrasında mutlaka uyanacak ve tekrar geri uykuya yatmakta zorlanacaksınız.
8. Fasulye
Fasulye, mükemmel bir protein ve lif kaynağıdır ama onları asla yatmadan önce yemeyin! Fasulye vücudunuzda gaz yapacaktır ve bu geceyi geçirmek için gerçekten de korkunç bir yol. Üstelik bir de erkek arkadaşınız yanınızdaysa geceyi bolca utanç ile noktalayabilirsiniz. Siz en iyisi fasulye yemeyi başka zamana saklayın!
9. Gazlı içecekler
Kolalar bol miktarda kafein içerirler ve eminiz ki şimdiye kadar okuduklarınızdan bunun yatmadan önce içmek için ne kadar kötü bir içecek olduğunu anlamışsınızdır. Kola içmeseniz bile diğer gazlı içeceklerde de bol miktarda şeker ya da şeker içeren şuruplar bulunur. Gece rahat bir uyku çekmek istiyorsanız günün ortasında gazlı içecekleri içmeyi bırakın.
10. Kızarmış patates ve cips
Kızarmış patatesler ve cipsler yağlı, tuzlu ve mükemmel derecede lezzetlidirler! Ama maalesef, aynı zamanda da yatmadan önce yenilecek en kötü besinlerden biridirler. Ellerinizde yiyeceğiniz patates veya cips, yatmadan önce tekrar kalkıp elinizi yüzünüzü yıkamanız gerekmesine neden olacağı gibi yağı, siz uyumaya çalışırken midenize oturacaktır. Eğer canınız tuzlu bir şey çekiyorsa patates yerine badem veya tuzlu kraker yemeye çalışın.

Gördüğünüz gibi yatma saatinde hafif ve 200 kaloriyi geçmemiş olduğu sürece bir şeyler atıştırmanızda sakınca yok. Yiyeceğiniz listemizde olmadığı sürece yatmadan önceki hafif atıştırmalarınızın keyfini çıkarın!

İstanbella


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR