Yanlış Pişirilen Yemekler, Pişirme Hataları | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Yanlış Pişirilen Yemekler, Pişirme Hataları" Ayça ::: 09 Mar 2014

yanlış-pişirilen-yemeklerMutfakta kendinize güveniyor ve tüm işlemleri hatasız yaptığınıza inanıyorsanız bir de bu yazımızı okuyun. Çünkü bu yazımızda mutfakta en çok yapılan hataları ele alacağız. Kim bilir belki siz de bu hatalardan birini yapıyor olabilirsiniz?

Taze mantar
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Tavayı fazla dolduruyorsunuz ve yapış yapış mantarlar elde ediyorsunuz.
Doğrusu
Biraz tereyağı ve yağ ile tavanızı iyice ısıtın. Tava iyice ısınınca mantarları tek bir sıra olarak dizin. Pişirirken karıştırın, tavayı sallayın ki mantarlar yağı çeksin.
Unlu mamüller
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Soğuk malzemeler kullanıyorsunuz ve karışımı fazla karıştırıyorsunuz.
Doğrusu
Islak karışımları istediğiniz kadar karıştırın ama unu ekledikten sonra fazla karıştırmayın. Her zaman oda ısısında malzeme kullanın, soğuk malzemeler iyi karışmayacaklardır.
Makarna
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Makarnanın suyunu atıyor ve sosu en üste koyuyorsunuz.
Doğrusu
Makarna suyunuza yağ değil, sadece tuz koymalısınız. Makarnanızı suyundan aldıktan sonra, yarım fincan suyu saklamalı ve sosunuzu hazırlarken sosa katmalısınız. Bu, sosun makarnaya yapışmasını ve içine nüfus etmesini sağlar.
Donmuş sebzeler
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Sebzeleri mikrodalgada çözüp diriliklerini kaybettiriyorsunuz.
Doğrusu
Mikrodalgada ısıtmayı boşverin, bunun yerine buharda çözün. Bu, sadece birkaç dakika daha uzun sürer ve tazeliğin sebzelerde kalmasını sağlar.
Taze bitkiler
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Yeterince kullanmıyorsunuz ve bitkileri yanlış zamanda katıyorsunuz.
Doğrusu
Kuru otlar da yeterince iyidir ama hiçbir şey tazesi kadar lezzetli olamaz. Kuru bitkiler daha yoğun olduklarından, taze bitkiyi daha fazla koymanız gerekir. Genellikle bu oran, kuru otların 3 katıdır. Yiyeceklerinize taze bitkileri eklerken, biberiye gibi sert bitkilerin daha uzun sürede piştiklerini, fesleğen gibi daha nazik olanların son anda eklenmeleri gerektiğini unutmayın.
Tavuk
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Az sosluyor, fazla pişiriyorsunuz.
Doğrusu
Tavuklara yapabileceğiniz en kötü şey, onları fazla pişirmektir. Tavuğunuzu pişirirken dikkatinizi üzerinde tutun, daima tuz, karabiber ya da güveyiotu kullanın. Bunun dışında, tavuğunuzu önceden marine de edebilirsiniz.
Çırpılmış yumurta
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Sıvı ekliyorsunuz, yeterine çırpmıyorsunuz ve yüksek ısıda, fazla pişiriyorsunuz.
Doğrusu
Mükemmel çırpılmış yumurta için, yumurtaları çırparken havanın yumurtanın içine girmesine izin verin. Yumurtanıza süt ya da su katmayın. Yumurtaları kısık ateşte karıştırın ve fazla pişirmemeye dikkat edin.
İpucu
Kabuğu kolayca çıkan katı yumurta için, haşlama suyuna bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Bu, yumurtaların kabuklarından kolayca çıkmalarını sağlayacaktır.
Patlıcan
Neyi yanlış yapıyorsunuz?
Diğer sebzelerle pişiriyorsunuz.
Doğrusu
Patlıcan, özel ilgi ister. Yapmanız gereken en önemli şey, dilimlediğiniz ya da küp küp kestiğiniz patlıcanları tuzlamak ve bir süzgeçte süzülmelerini beklemektir. Bu, patlıcanların fazla nemini alacaktır ve daha lezzetli olmalarını sağlayacaktır. 30 dakika sonra patlıcanları durulayın ve tuzunu alın, kağıt havluyla küçük dokunuşlarla patlıcanı kurutun ve sonra soteleyin, kızartın ya da fırında pişirin, nasıl isterseniz öyle yapın.

Afiyet olsun!

İstanbella


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR