Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin" Gülşen ::: 02 Nis 2014

Yağlardan kurtulmak için spor yapmanın yanında beslenmeye de fazlası ile dikkat etmeniz gerekir. Bunun içinde özellikle bu süreçte doğru besinler yani yağ yakıcı besinler nelerdir bunları merak ederiz. İşte bu besinleri öğrendiğiniz takdirde hem ne yişyeceğim derdini azaltmış olur hem de doğru beslenerek yağlara veda etmiş olursunuz. Fakat en önemlisi de porsyonları küçük tutmak. Yaza formda girmek için yağ yakıcı besinler şöyledir:

Adaçayı: İştah kesici ve yağ yakıcı besinler arasında kullanımı en kolay olanlardandır. Çay olarak içebilir ya da yemeklerde baharat olarak kullanabilirsiniz.

Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin

Ananas:  Ananas vücudun enerjisini artırarak daha fazla yağ yakılmasını sağlar Ayrıca etlerdeki proteinin daha hızlı parçalanmasına, böylece vücudun proteinden azami fayda sağlamasına yardımcı olur.

Armut: Sadece armutta değil, elma ve dolmalık biberde de var olan flavonoidlerin yağ yakma etkisi bulunuyor. Çok flavonoid tüketen kadınların vücut kütle indeksleri önemli ölçüde düştüğü gözlemlendi. Kalori tüketimini artırıyor,  vücuttaki yağ yakışını hızlandırıyor.

Antep fıstığı: Kan şekerinin düşmesini engellediği için daha az yemek yemenizi sağlayacaktır. Abartmamak kaydıyla ara öğünlerinizin birini bir avuç antep fıstığıyla yapabilirsiniz.

 At kuyruğu bitkisi: İdrar sökücü ve yaraların iyileşmesine yardımcı özelliğiyle bilinen bu bitki yağ dokularını eritmede de faydalıdır. Fakat tüm idrar söktürücü bitkilerde olduğu gibi fazla dozda kullanılırsa böbreklere zarar verebilir.Dikkatle kullanmalısınız.

Badem: İçerdiği iyi yağlarla, ayrıca lif ve protein yönünden zenginliğiyle vücudun insülin direncini artırır, kilo vermeye yardımcı olur.

Balık otu: Metabolizma hızlandırıcıdır. Mevsiminde ve bulduğunuzda kaçırmayın. İster yumurtalı omlet şeklinde, isterseniz salata olarak tüketin.

Balkabağı:  Çok liflidir ve su tutar. Bu özelliğiyle yağ yakılmasını hızlandırır.

Beyaz lahana: Meşhur çorba diyetinden de bileceğiniz beyaz lahana bir yağ yakıcıdır. Kalori değere çok düşüktür ve tok tutar. Yağ yakıcı özelliği sayesinde kilo verdirir. Biberiye, sindirimi düzenler. İyi bir canlandırıcıdır, kan dolaşımını hızlandırır, cildi sıkılaştırır. Et yemeklerinde kullanılabilir.

Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin (4)

Bitter çikolata: Hasından olması kaydıyla kalori ve yağ açısından düşük değerlere sahip bitter çikolata içerdiği antioksidanla metabolizma hızlandırıcı ve yağ yakıcı besinler arasındadır.

Brokoli: İçerdiği bol kalsiyum, C vitamini ve kükürt nedeniyle tok tutar, kilo vermenize yardımcı olur. Lif açısından zenginliğiyle yağ yakımına yardımcıdır.

Böğürtlen: Omega-3 ve Omega-6 asitleri yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Sindirim sisteminde onarıcı ve hızlandırıcı etkisi mevcuttur. Kan şekerini düzene sokarak ve gereksiz iştah ataklarını azaltır.

Bulgur: Lif ve demir kaynağıdır. Yağ yakımını hızlandırırken ekmek ihtiyacınızı azaltarak kilo vermenize yardımcı olur.

Ceviz: Ceviz, en iyi Omega-3 yağ asit kaynaklarından biridir. İnsülin direncini artırır, kilo vermeye yardımcı olur.

Çilek : Posalıdır özelliğiyle yağ yakımına ve sindirime yardımcıdır.

Dereotu: Çok iyi bir kalsiyum kaynağı olan dereotu iştah kesici özelliğe sahiptir. Yemeklerden önce bir tutam çiğnemeyi deneyin.

Domates: Antioksidan ve yağ yakıcıdır. Ayrıca vücudun fazla su toplamasını önler. Bir kür olarak 2 hafta boyunca günde bir bardak karabiberli domates suyu içmeniz önerilir.

Elma: İşte başımızın tacı elma! Elma pek çok faydasının yanısıra içerdiği pektin nedeniyle uzun süre tok tutar. İçerdiği doğal ve bol lifle yağ yakımını hızlandırır. Açlığınızı kesmeyecek atıştırmalıklar yerine elmayı bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz.

Enginar: Enginar toksin atmanıza kesinkes yardım eder. Karaciğerin dostudur, bol magnezyum içerir, bağırsakları çalıştırır ve elbette yağ yakımını hızlandırır.

Fasulye: İster taze, ister kuru, yağ oranı düşük ve protein açısından zengin fasulyenin her türü zayıflama listelerinin başköşesinde yer almalı. Tok tutar, kolesterolü düzenler, metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını kolaylaştırır. Tüm bu özellikler genel olarak baklagillerde ve özellikle nohut ile mercimekte de bulunmaktadır.

Fesleğen: Vücutta biriken fazla suyu atmaya yardımcı olur. Psikolojik açıdan destekleyici özelliğini de es geçmeyin deriz.

Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin (5)

Greyfurt: İçeriğinde bolca bulunan C vitamini, yağ kütlesini hatırı sayılır ölçüde azaltır. Düzenli greyfurt tüketenlerin 12 hafta sonunda 2 kilo verdiğine dair bir araştırma mevcut. Şeker eklememeniz gerektiğini söylememize gerek yok elbette.

Hurma: Hurma kan şekeri ve kan basıncının dengelenmesine yardımcı olarak yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca günlük tatlı isteğinizi de dengeleyecektir.

Kahve: Özellikle sade Türk kahvesini günde bir-iki fincan tüketmenizi tavsiye ederiz. Yağ yakıcıdır.

Karpuz: Bol liflidir, tok tutar. Ayrıca vücuttaki ödemi atmanıza yardımcı olur.

Kırmızı acı biber: Acı tadını veren “capsaicin” maddesi metabolizmayı hızlandırır, vücut ısısını artırır. Vücut yükselen ısıyı düşürmek için ekstra enerjiye ihtiyaç duyar ve böylece yağ yakımı kolaylaşır.

Kekik: Sindirim sorunlarını tedavi eder, metabolizmayı hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, zindelik verir.

Kereviz: Lifli yapısı ve C vitamini deposu olması nedeniyla yağ yakıcıdır. Daha da önemli bir özelliği ise, çok düşük kalori içermesine karşın uzun süre tok tutucu özelliğe sahip oluşudur.

Keten tohumu: Özellikle menopoz sonrası dönemdeki kadınlar için başucu besinidir. İçerdiği lignan sayesinde kadınlarda daha az vücut yağı ve vücut kütle indeksi sağlar. Her gün kahvaltılık tahılınıza, yoğurdunuza ya da salata sosunuza bir yemek kaşığı keten tohumu eklemenizi tavsiye ederiz.

Kivi: Bol C vitamini içeren yağ yakıcıdır.

Kiraz : Müshil ilacı görevi görür. Yağ yakıcıdır.

Köy peyniri: Günde en az 200 gr. köy peyniri yemeniz öneriliyor. 200 gr. köy peynirinin içindeki 32 gr. protein ve kazein (sütteki protein maddesi) sindirim sistemini çok iyi çalıştırmakta. Böylece kendinizi hem kendinizi çok sağlıklı, hem de tok hissedersiniz. İçeriğindeki kalsiyum zenginliği de, yağ yakışında katalizör görevi görür.

Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin (6)

Limon: İçerdiği C vitamini sayesinde yağların kolay yakılmasını sağlar.

Mate çayı: Karnınız acıktığında bir fincan mate çayı için. İçinde bulunan acı maddeler açlığı frenlerken, kafein yağ yakma aktivitesini hızlandırır, kalsiyum da su toplanmasını önler.

Maydanoz: Metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendirir. Ödemlere ve vücudun su toplamasına karşı çok etkilidir.

Makarna: İçerdiği durum buğdayı nedeniyle bol lifli ve protein değeri yüksek yiyecekler sınıfına giren makarnayı da yağ yakıcı olarak kullanabilirsiniz. Unutmayın, kilo aldıran makarna değil içine kattığınız yağ ve soslardır.

Muz: İçerdiği potasyum metabolizmayı hızlandırır, sodyum zayıflamayı sağlar.

Nar: Hormonları dengeleyerek metabolizmayı hızlandırır.

Papaya: İçerdiği “papain” adı verilen özel bir enzim sayesinde proteinin sindirilmesini destekler. Bol C vitamini içerir dolayısıyla metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olur.

Pomelo: Tür­ki­ye­’de Çin grey­fur­tu ve­ya  ağaç ka­vu­nu ola­rak sa­tı­lan po­me­lo­ önemli bir yağ yakıcıdır. Düşük kalorili olmasına karşın uzun süre tok tutar.

Probiyotik yoğurt: Yararlı bakterilerden yana zengin olan probiyotik yoğurt bağırsakların ve sindirim sisteminin aktifçalışmasını sağlar. Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır.

Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin (2)

Rezene: İçindeki uçucu yağlar metabolizmayı hızlandırır, enzim oluşumunu artırır ve bu enzimler yağların vücutta depolanmasını önler.

Salatalık: Hemen hemen hiç kalori içermez. Potasyum, kalsiyum ve demir açısından çok zengindir. Selülitlere karşı muhteşem bir savaşçıdır. Tok tutar. Sonuç olarak atıştırmalıkların en iyisidir.

Sardalya balığı: İçerdiği bol protein ve yüksek Omega 3 ile yağ yakıcı özelliğe sahiptir.

Sarımsak: Kanı sulandırır, kan dolaşımını hızlandırır ve sindirime yardımcı olur. Aynı zamanda yağ yakıcı besinler arasında gösterilmektedir.

Sinameki: Kalın bağırsakta suyun emilmesini önleyerek müshil görevi yapar. Uzun süreli kullanılması önerilmez.

Yağ Yakıcı Besinlerle Yaza Formda Girin

Sirke: Yağların parçalanmasına yardımcı enzim üreten genleri harekete geçirdiği söylenmekte. Sütle, suyla ya da sodayla seyreltebileceğiniz yaklaşık bir yemek kaşığı sirkeyi her gün için

Soğan: İçeriğindeki antioksidanlar metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını artırır.

Somon balığı: İçerdiği zengin iyot sayesinde, vücudun tiroit dengesini kurmasına yardımcı olur. İçerdiği Omega-3 yağ asitleri yağ kütlesini azaltır, uzun süreli tokluk hissi verir. Somon balığı bulamadığınız zamanlarda haftada iki kez konserve ton balığı da yiyebilirsiniz.

Su: Sadece susuzluğunuzu gidermez aynı zamanda midenizi dolu tutar böylece açlık hissinizi azaltır. Yemeklerden 20 dakika önce içeceğiniz bir bardak su tokluk hissi sağlayacaktır. Sadece zayıflamak için değil, sağlığınız için de, gündelik su tüketiminizi ne yapın edin iki litreden aşağı düşürmeyin deriz.

Suyosunu: Düşük kalorili suyosunu içerdiği vitamin ve minerallerle tiroid bezlerinin çalışmasını düzene sokar, metabolizmayı hızlandırır ve tüketilen besinlerin hızlı yakılmasına yardımcı olur.

Tam buğday ekmeği: Tam buğday ekmeği yüksek lif oranına sahiptir. Kan şekerinizi ayarlar ve metabolizma hızınızı artırır. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeğine sofranızda yer açın. E, tabii ki onu da abartmamak şartıyla.

Tarçın: İştah dindirme özelliğine sahip olan tarçın, yağ yakımını da hızlandırır.

Tatlı patates: A vitamini ve beta karoten zengini tatlı patates kan şekeri kontrolünüzü sağlayarak kilo vermenize yardımcı olur. Ancak haftada bir-iki porsiyonu aşmayın.

Tere: Pek çok vitamin barındıran tere aynı zamanda iyi bir yağ yakıcıdır.

Tavuk eti: Tavuğun göğüs bölümü zengin protein kaynağı olmasına karşın çok düşük yağ oranına sahiptir. Protein yağ yakımına yardımcıdır.

Yabanmersini: Yüksek C vitamini kaynağıdır. Serbest radikalleri yok ederek, toksinlerin dışarıya atılmasını kolaylaştırır,yağ hücrelerinin çözülmesine de yardımcı olur.

Yağsız yoğurt: Günde üç öğün yağsız yoğurt yemek, vücudun hızlı bir şekilde yağ yakmasına yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki yüksek kalsiyum ve protein kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesini sağlar.

Yeşil çay: Yağ oluşumunu yavaşlatır, enerji kullanımını hızlandırır.  İçerdiği katesin metabolizmayı hızlandırır ve karaciğerin yaktığı yağ oranını artırır. Günde 4-6 bardak yeşil çay için.

Yumurta: Vücudumuz proteinli yiyecekleri parçalamak için daha fazla enerji kullanır ve protein kas kütlemize çalışır. Kaslarımız yağdan daha fazla kalori yakar. Sonuç olarak, protein bizi karbonhidratlardan daha fazla tok tutar. Yumurta, yüksek protein içeriği sayesinde kilo vermenize işte bu şekilde yardımcı olur.

Yulaf: Bolca lif içerir. Bu sayede tok tutar, yağ yakımına yardımcı olur. Arpa da aynı işe yarar.

Zencefil: Zencefil de, içerdiği yağlarla tıpkı kırmızı acı biber gibi kalori yakımını hızlandırır. Aynı zamanda midenin yeterli derecede enzim salgılamasına yardım ederek sindirimi kolaylaştırır.

Zerdeçal: Vücut ısısını artırarak metabolizmayı hızlandırır. Yağ yakımına yardımcı olur.

Kaynak:inciliküpe


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR