Varis Nasıl Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Varis Nasıl Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?" Ayça ::: 07 Mar 2014

varisVaris hem kadınların hem de erkeklerin yüz yüze geldiği sağlık sorunlarından biridir. Fakat varis, erkeklere nazaran kadınlarda çok daha fazla görülmektedir. Bu yazımızda varisin oluşum nedenlerini ve nasıl tedavi edilebileceğini sizlerle paylaşacağız.

Normal bir kan dolaşımı sisteminde kan tüm vucudu dolaşır ve tekrar kalbe gelir. Varis oluşan damarlarda ise bu durum böyle olmaz. Damarların kapakçıklarının bozulmasından dolayı kan bu bölgede kalarak damarın genişlemesini sağlar. Bu genişlemeden dolayı da damar deriye yaklaşır ve buraya baskı uygulayarak belirgin bir hal alır. Varis hastalığı genelde bacaklarda oluşur ancak bazı durumlarda vucudun diğer bölgelerinde de görülebilir.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir rahatsızlık olmasına karşın kadınlar varise daha yatkındır. Varisin en büyük nedeni uzun süre ayakta durmak ve hareket etmemektedir. insan ayakta durduğu sürece bacaklara gelen kan yer çekimi etkisiyle yukarı çıkmakta zorlanır ve burada birikir. Bunun oluşmaması için fırsat bulduğumuz anlarda Ayaklarımızı başımızın üst seviyesinde yer alacak şekilde uzanmalıyız. Bu şekilde kanın kalbe doğru akışını kolaylaştırabiliriz. Örneğin akşamları yatarken ayaklarınızın altına yastık koyup yatmak bir çözüm olabilir.

 Varise Ne iyi Gelir

  • Çok fazla ayakta zaman geçirmemek
  • Otururken ayakları yukarda tutmak ve ayaklara farklı pozisyonlar vermek
  • Egzersiz yapmak.
  • Varis çorabı kullanmak damarların uzerinde ki baskıyı azalttığı için hem ağrıyı hemde şişkinliğini alır
  • Varis oluşmuş veya oluşması muhtemel olan yerlere masaj yapmak kan akışını düzenleyeceği için varise iyi gelir.
  • Kanın daha fazla sıvılaşmasını sağlayan ilaçlar ( bebek aspirini vb) kullanılabilir.

Sağlıklı Birey


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR