Uçucu Yağ Nedir? Uçucu Yağ Bilgileri | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Uçucu Yağ Nedir? Uçucu Yağ Bilgileri" ::: 19 Mar 2014

Uçucu Yağ Nedir, Uçucu YağlarBitkisel çözüm arayanların sıklıkla karşılaştıkları bitkisel ürünlerden bir tanesi de bitkisel yağlardır. Önerilerde birkaç yağın bir arada kullanılmasının tavsiye edilmesinin nedeni, bu yağlardan bazılarının rahatsızlığa etkili olması iken, diğer yağların da seyreltici olarak kullanılması ihtiyacıdır.

Bitkisel yağlar eterik ( uçucu/yakıcı ) yağlar ve sabit yağlar olmak üzere iki kısma ayrılır.

Ayrıca kayısı yağı yakıcı yağlar grubuna girdiği için kesinlikle tek olarak cilde uygulanmaz. Bu konuda yanlış bilgiler verilmektedir. Cilt bakımı için kullanılan yağ kayısı çekirdeği yağıdır.

Uçucu yağlar sabit yağlarla karıştırılmadan cilde direkt olarak kullanılmamalıdır. Yakıcı yağlar da denilen Uçucu yağlar mutlaka seyreltilmelidir. Uçucu yağlar suda çözülmezler bu sebeple banyolarda kullanımda seyrelticilerle (bal veya tuz) karıştırılarak küvete konmalıdır.

Eterik yağlar ( uçucu ) genelde kokulu, değişik kıvamda olan maddelerdir. Yalnız çok azı mesela vanilin, kristal olarak bulunur. Eterde, etil alkolde uçucu yağlar iyi çözünür. Buna karşılık sudaki çözünürlükleri çok düşüktür. Oda sıcaklığında uçucu yağlar buharlaşır. Işığa ve havaya karşı hassastırlar. Uçucu yağların fizyolojik önemi, her şeyden önce tat ve koku ile alakalı iştah açıcı etkisinde bulunmaktadır. Soğan, sarımsak ve turpun sağlığa faydalı etkisi bilhassa azot ihtiva eden eterik yağların miktarına dayanmaktadır.

Uçucu yağları direk olarak cildinize kesinlikle uygulamayın. Uçucu yağlarla uygulamalarda yağlar metal malzemelerle temas etmemelidir. Amacına uygun olarak sabit yağlar ile seyrelterek kullanın.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR