Tavuğun Organik Olması Nasıl Anlaşılır? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Tavuğun Organik Olması Nasıl Anlaşılır?" Gülşen ::: 24 May 2014

Son yıllarda artık birçok gıda organikliğini yitirdi. Yediğimiz birçok gıdanın içerisinde bulunan maddeler ve yetiştirilme şekli farklı olmasından dolayı doğallığını kaybetti. İşte bunlardan biri de tavuklar. Tavuğun organik olup olmadığını anlamak içinde bunları yapınız.
Tavuğun Organik Olması Nasıl Anlaşılır

Organik piliç ve yumurta markasıyla bilinen Orvital’in Genel Müdürü Muharrem Doğan, bazı üreticilerin ‘yaşı geçmiş yumurta tavuklarının (çıkma) organik diye satıldığı’ eleştirilerine açıklık getirdi.

Organik tavukların kesildiğinde 1.5 kilogram civarında geldiğini ifade eden Doğan, “Çıkma tavuğun ağırlığı 2.5-3 kilogram olur. Tüketici, aradaki farkı kolaylıkla anlayabilir” dedi. Samsun’da 360 dönümlük alanda organik tavuk üretimi yaptıklarını anlatan Doğan, kümeslerin biner metrekare olduğunu, her kümesin önünde de 20 dönümlük alanın yer aldığını anlattı.

Kümeslerin her birinde en fazla 4 bin 800 tavuğun bulunduğunu dile getiren Doğan, “Bu tavuklar sanayi tipi et tavukları olsaydı, her kümese 25-30 bin tane koyabilirdik. Ancak biz organik üretim yapıyoruz; civcivleri doğduklarının ikinci günü alıp organik yemle beslemeye başlıyoruz” diye konuştu.

Fiyat farkı yüksek

Türkiye’de organik yemin fiyatının normal yeme göre yüzde 50-80 daha pahalı olduğunu kaydeden Doğan, bunun da doğal olarak sattıkları tavuğun fiyatını etkilediğini söyledi. Kilosu 7-8 lira olan konvansiyonel tavuğa karşılık, kendi ürünlerinin 22 lira olduğunu belirten Doğan, “Dünyada organik ve konvansiyonel fiyat farkı yüzde 25-30 civarında. Biz de fiyatları buraya çekmek istiyoruz ama biraz zaman alacak” dedi.

Kırmızı et de üretecek

Çanakkale Ayvacık’ta 12-13 bin dönümlük arazide sözleşmeli çiftçilikle kırmızı et üretimine de başlayacaklarını anlatan Doğan, 2 bin 800 hayvanın, yerli boz ırktan oluştuğunu söyledi. Doğan yavruların 6-9 ay boyunca annelerini emdikten sonra organik yemlerle besiye çekildiğini dile getirdi.

kaynak: kadın ve kadın

 

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR