Susamın Faydaları, Susam Neye İyi Gelir | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Susamın Faydaları, Susam Neye İyi Gelir" Ayça ::: 09 Mar 2014

susamın-faydalarıSusam, günlerde yapılan birbirinden lezzetli poğaçalarda en fazla karşılaştığımız besin maddelerinden biridir. Fakat susam sadece poğaçaların üzerini süsleyen bir gıda maddesi değil, vücuda çok sayıda faydası olan bir mucize.

Susam, insanlık tarihinde uzun zamandan beri kullanılan bir besindir. Hatta Asurlular’ın inancına göre tanrılar, dünyayı yaratmayı bitirdiklerinde, susamdan yapılan şarabı içerler. Hindu kültürüne göre ise susam, ölümsüzlüğü temsil etmektedir.

Mükemmel bir besin kaynağıdır

Çeyrek bardak susamın içinde %73.5 oranında bakır, %44.5 oranında manganez ve %35.1 oranındakalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca fosfor,çinko ve selenyum da vardır.

Alerji

Susama olan alerji oranı son zamanlarda artmakta. Başka kabuklu yemişlere alerjiniz varsa susam tüketirken de dikkatli olmanızda fayda var.

Özel lifler

Lif, vücudumuz için faydalıdır ve susamda tam 2 çeşit lif bulunur. Bu lifler kolesterolü düşürür, tansiyonu önler ve karaciğeri oksidatif hasarlara karşı korur.

Bitki sterolleri

Bitki sterolleri kandaki kolesterol seviyelerini düşürür, immün sistemi güçlendirir, bazı kanserlere yakalanma riskinizi düşürür.

Haber 7


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR