Şişmiş Ayaklardan Nasıl Kurtulunur? Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Şişmiş Ayaklardan Nasıl Kurtulunur? Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?" Ayça ::: 08 Mar 2014

ayak-şişmesiAyak şişmesi yaş ilerledikçe baş gösteren sağlık sorunlarından biridir. Gün boyu vücudumuzun tüm ağırlığını verdiğimi ayaklarımız, yorgunluk sonucu günün sonunda şişer.

Ayakkabılarınızı, ayağınızdan atacağınız ve ayaklarınızı dinlendireceğiniz zamanı iple çekersiniz.

Dokularda, gün boyu sıvı birikmesi sonucu, vücutta ödemler oluşur. Yer çekimi etkisi ile bu sıvılar ayaklara ve ayak bileklerine indiği için ise, en çok ödem bu bölgelerde olur. Peki bunu engellemek için neler yapabilirsiniz? İşte size şişmiş ayaklardan kurtulmak için birkaç pratik yöntem:

Tuz tüketimini azaltın

Tuz tüketiminizi azaltın. Gün içinde fazla tuz tüketmek, vücutta su tutarak, daha çok ödeme sebep olur. Ne kadar tuz tüketiyorsanız da o kadar su içemeye çalışın ki, vücudunuz aldığınız tuz mikarını dengelesin.

Ayaklarınızı dinlendirin

Sırt üstü uzanarak, ayaklarınızı, altına destek koyarak veya duvara yaslayarak, kalp seviyenizden 30 cm yukarıya kaldırın, bu şeklide ayaklarınızı 10-15 dakika dinlendirin. Bu hareketi günde 3-4 kere yapmaya çalışın.

Yüksek topuklulardan kaçının

Çok fazla ayakta duracağınız günler, yüksek topuklu ayakkabılar giymemeyi tercih edin. Ayaklar açısından en uygun ayakkabılar, 5 cm topuğa sahip olan ayakkabılardır.

Varis çorabı kullanın

Yer çekiminin etkisini azaltmak ve vücuttaki kan dolaşımını hızlandırmak için varis çorabı kullanın. Bu tarz çorapları, eczaneler veya tıbbi malzemeler satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Egzersiz yapın ve fazla kilolardan kurtulun

Düzenli olarak egzersiz yapmaya ve hareket etmeye çalışın. Uzun süre aynı yerde oturmaktan kaçının. İşiniz sürekli oturmayı gerektiriyor olabilir ama iki saate bir kalkıp, biraz hareket etmeye çalışın. Böylece kan dolaşımınız artacak ve şişlikleriniz azalacaktır.

Aşırı kilolar, vücut sıvılarının dolaşımını azaltır ve damarlar üzerine fazladan baskı uygulanmasını sağlar. Bundan dolayı, fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışın. Bunu sadece ödemleri engellemek için değil, daha sağlıklı olabilmek için de yapın.

İlaçlar ve belirtiler konusunda doktorunuza danışın

Düzenli kullandığınız ilaçlar konusunda doktorunuza tekrar danışın. Non-steroidal anti-inflamatuar içeren ilaçlar ve kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde yaygın olarak kullanılan kalsiyum kanal önleyiciler, vücutta ödemlere neden olabilir.

Ayaklarınızda devamlı bir şişme ve bu şişme ile beraber nefes darlığı, cildinizde bozulma gibi belirtiler varsa, mutlaka bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz.

Ayaklarımız, vücudumuzun bütün yükünü taşıyan ve en çok yorulan yerlerimizdir. Onlara iyi bakmayı ve özen göstermeyi ihmal etmeyin.

İstanbella


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR