Şeker Hastalarına Özel Beslenme Tüyolar | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Şeker Hastalarına Özel Beslenme Tüyolar" Gülşen ::: 16 Haz 2014

Şeker Hastalarına Özel Beslenme Tüyolar

Şeker hastaları hem yaşamını devam ettirirken hem de yediklerine dikkat etmesi gerekir. Çocuk çabuk acıktığınızı hisseden bir hastalık olmasından dolayı dikkat etmediğiniz takdirde fazlası ile kilo alabilirsiniz. İşte uzmanların şeker hastalarına özel beslenme tüyoları şöyledir:

1. Şeker dâhil olmak üzere hiçbir yiyecek yasak değildir. Ancak bazılarını ölçülü tüketmeniz gerekebilir. Yiyecek değişimlerini iyi öğrenmiş ve kan şekeri kontrolü sağlanmış bir diyabetli, kısıtlı miktarda (günde 25 gramı aşmayacak ölçüde) şeker de kullanabilir.

2. İnsülin kullanıyorsanız ve diyetisyeniniz veya doktorunuz önermişse, ara öğünlerinizi ihmal etmeyin.

3. Öğünlerinizi asla atlamayın.

4. Her gün aynı saatte ve aynı miktarda yemek yemeye çalışın.

5. Kilo vermeniz gerekiyorsa diyet programınıza mutlaka uyun. Yemekleri kızartmak yerine ızgara veya fırında tercih edin. Yağsız et (balık, derisiz tavuk), yağsız peynir, yağsız süt veya yoğurt gibi yiyecekler tüketin.

6. Hamur tatlıları yerine meyveli veya sütlü tatlıları tercih edin. Tatlandırıcı kullanacaksanız, pişirildiğinde acı tat vermeyen toz tatlandırıcıları kullanmanız daha sağlıklıdır.

7. Damar sertliği riskini azaltmak için doymamış (bitkisel sıvı) yağlara yönelin. Yemek pişirirken zeytinyağı ile soya yağlarını yarı yarıya karıştırarak kullanın.

8. Bol su içmeye (günde 1,5 – 2 litre) gayret edin. Unutmayın ki su, metabolizmanız ve kabızlığınız için iyi bir düzenleyicidir.

9. Tuzu azaltın. Salamura yiyeceklerden kaçının.

10. Yağlı gıdalardan, sakatat, sucuk, salam ve sosis gibi yiyeceklerden uzak durun.

11. Lifli (posalı) yiyecekleri (çiğ sebze, meyve, kuru baklagiller, kepek çavdar ekmeği, yulaf, tam buğdaylı gıdalar) mutlaka tüketin.

12. Diyabetliler için üretilmiş çikolata, tatlı, reçel gibi ürünler tamamen masum ve zararsız değildir. Fazla tüketildiklerinde ishal yapabilir veya yüksek kalori ve yağ içerdiğinden kilo vermenizi engelleyebilir.

13. Hazır gıdaları zorda kalmadıkça tüketmeyin. Bu tip besinlerin etiket bilgilerinin içeriğini öğrenerek diyetisyeninize danışın.

14. İnsülin kullanıyorsanız yanınızda mutlaka kesme şeker taşıyın.

15. Kan şekerinizin hangi sınırlar arasında olması gerektiğini öğrenin.

kaynak :mynet

16. Haftada bir gün aç karnına tartılın.

17. Karbonhidratları iyi tanıyın. Karbonhidratları tanımadan diyabet tedavisinde kan şekeri düzeyini dengelemek mümkün değildir.

18. Mutlaka ara öğün yapın eğer dışarda iseniz yanınızda ara öğün alternatifleri bulundurun.

19. Egzersiz yapacaksanız mutlaka egzersiz öncesi ve sonrası kan şekerinizi kontrol ediniz.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR