Sakız Çiğnemek Zararlı Mı? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Sakız Çiğnemek Zararlı Mı?" Gülşen ::: 22 May 2014

Sakız Çiğnemek Zararlı Mı

Küçük olsun büyük olsun birçok kişi sakız çiğner. Bazen sevdiğimiz için, bazen alışkanlık yaptığı için, bazen de ağızdaki kokuyu gidermek için sakız çiğneriz. Peki sakız çiğnerken zararlı olup, olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız işte araştırmamız:

Sakızın, eski zamanlarda herhangi bir zararı bulunmazken günümüzde sakızın içerisine eklenen katkı maddeleri yüzünden zararları bulunmaktadır.

Sakızın yol açtığı rahatsızlıklar tedavi edilebilir ancak bunun için bu alışkanlığının bırakılması gerekmektedir.

Gündelik yaşamda pek dikkat edilmese de her 10 bireyden 7’sinin cebinde, çalıştığı masada, çantasında, arabasında vs. sakız bulunmaktadır. Bazı insanlar ise sigarayı bırakmak için çıktıkları yolda sakızı ittifak olarak seçmişlerdir. Fakat sigarayı bırakmak için tüketilen sakız, sakız alışkanlığı oluşturur.

Sakızın zararlarına geçmeden önce içinde yer alan maddeleri gözden geçirelim;

Hemen hemen her sakızın içinde bulunan ve “sorbitol” adı verilen tatlandırıcı madde, emilimi ince bağırsak tarafından oldukça zor gerçekleştirilir. Aynı düzeyde hastalıkları bulunan 2 bayan birey kullanılarak gerçekleştiren bir araştırma, sakızın aşırı kilo kaybına ve şiddetli karın ağrısına yol açtığı gözlemlenmiştir.

Sakız’ın Zararları;

Sukraloz: Son günlerde ortaya çıkan bir tatlandırıcıdır. Normal şekere göre “600” kat daha etkilidir. Kanserojen ağırlıklıdır.
Msg: Herhangi bir tatlandırıcı etkisi bulunmayan bu madde insanların tat alma duyusunu tetikler. Bu sebeple yediğimiz yiyeceklerin lezzetini arttırıcı özelliğe sahiptir. Kalpte ve beyinde zarara yol açabilir.
Aspatram: Kansere sebebiyet verebilen tatlandırıcı. İnsanda adet düzensizliği, kısırlık ve baş dönmesi gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca şekerleme ve çikolatalarda da bu maddeden bulunur.
Mannitol: Öldürücü derecede kalp krizine neden olabilir. Sindirim sistemi üzerinde tahribat etkisine yol açabilir.
Burada listelediğimiz maddeler en tehlikeli gördüklerimizdir. Bu ve bunun gibi pek çok katkı maddeleri kullanılmakta ve sağlığımız açısından pek çok riski vücudumuza sokmaktadır. Bu sebeple yaptığımız alışverişlerde aldığınız ürünlerin içindeki katkı maddelerine göz atma alışkanlığı kazanmanız oldukça önemlidir.

Sakız Yutmanın Zararları oldukça fazladır ! Sakız yutmak çok daha fazla zarara yol açabilmektedir. Özellikle çocuklar bu konuda uyarılmalı ve kesinlikle bunu bir alışkanlık haline getirmemelidir.

Tüm bu bilgilerden sonra sakız çiğnerken daha dikkatli olmalı ve kesinlikle yutmamaya özen gösteriniz. Hepinize sağlıklı günler diliyorum.
Read more: http://www.zararlimi.com/2014/05/sakz-zararl-mdr-zararlar-nelerdir.html#ixzz32S2xOT1w


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR