Sağlıklı Ama Hızlı mı Kilo Vermek İstiyorsunuz? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Sağlıklı Ama Hızlı mı Kilo Vermek İstiyorsunuz?" Gülşen ::: 21 Nis 2014

Sağlıklı Ama Hızlı mı Kilo Vermek İstiyorsunuz

Kilo vermek artık çağımızın en önemli sorunlardan biri oldu hangi programı açsanız kilo vermekle alakalı konular işlendiğini görüyoruz. Doktorlar, diyetisyenler bu konuda farklı farklı yöntemler sunmaktadır. Fakat her zaman bizimde belirttiğimiz gibi en önemlisi sağlıklı kilo vermektedir. Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez’in bu konuda görüşleri ise şöyledir:

 

Hızlı değil yavaş tempoda yürüyün: Kilo verirken birçok kişinin yaptığı en büyük hata hızlı tempoda yürüyüşler yapmaktır. Zayıflamak isterken kilo veriminizin durmamasını istiyor ve daha ince görünmek istiyorsanız yavaş tempoda yürüyüşü tercih edin. Yavaş tempolu uzun yürüyüş ile normal yaptığınız bir egzersize göre % 70 daha fazla yağ yakarsınız. Size önerim yürüyüş bandında minimum 4.0 maksimum 5.2 düzeyde en az 70 dk haftada 4 kere yapacağınız fiziksel aktivite ile basen, karın ve kalçada biriken yağlardan sağlıklı beslenme düzeninizin yardımı ile kolayca kurtulacaksınız.

Oksijeni iyi kullan ve daha çok kilo ver: Egzersiz yaparken daha fazla yağ kitlenizin yanmasını istiyorsanız mutlaka bol oksijen kullanımı sağlayacak bir teknik geliştirmeniz gerekecektir. Bunun en kolay yolu egzersiz süresince sadece burundan nefes alıp vermek en doğru tekniktir. Çünkü vücuttaki yağ dokusu enerji için kullanılabilmesi için, kas ve karbonhidrat depolarına göre daha fazla oksijene ihtiyaç duyarlar. Sizde düzenli yaptığınız bu egzersizin kalitesini vücutta oksijenli bir ortam yaratarak verdiğiniz kilodan daha fazla ince görünme şansına sahip olabilirsiniz. Burada egzersiz süresince her 20 dk da bir 250 mL su içmek de egzersizi daha uzun süre yapabilme kapasitesini sağlayacaktır. Unutmayın bolsu ve burundan nefes alıp vermek yeterli…

Hızlı kilo vermek için 3 ana 1 ara öğün yeterlidir: genelde bireylerin duyduğu ve uygulamaya çalıştığı kilo vermek için 6 öğün kuralıdır. Sağlıklı bireylerin hiçbir zaman 6 öğüne ihtiyaçları bulunmamaktadır. Çünkü sık yemek bazı hormonları özellikle tokluk sağlayıcı hormon olan leptini, baskılar ve vücut insülin dengesinde sıra dışı bir dengesizlik yaratarak yemek yeme dürtüsünü açığa çıkarır. Hızlı kilo kaybı için dengeli diyetin öğün sayısı 4’dür. Kahvaltı, öğle, ikindi ve akşam yemeği düzeni ile hızlı kilo kaybedersiniz. Eğer öğün aralarını da en az 3 saat en fazla 6 saat zaman dilimi ile yemeğe özen gösterirseniz metabolizmanız düzenlenir ve vücut enerji dengesini kurarak kilo kaybını hızlandırır.

15 âdeti geçmeyecek şekilde Antep fıstığı yiyin. Ara öğünlerde ne yenildiği kilo vermenizde önem kazanmaktadır. Yapılacak 1 ara öğünde içerdiği bakır ve manganez ile mükemmel kaynak olan Antep fıstığı bu kadar az yeme ile bile doyuma kolaylıkla ulaştıran nadir besinlerdendir. Fenolik bileşenleri içermesi ise yüksek antioksidan kapasitesi ile vücut bağışıklık sistemini dengeleyerek kilo veriminde oluşan oksidatif stresi de ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilmektedir. İçerdiği lutein ve zeaksantin adlı kimyasal bileşikleri ile gözde oluşan maküler dejeneratif bozukluğu engellemekte ve bu soruna bağlı körlük oluşumunu önlemektedir. Hızlı kilo verebilmek için ikindi öğününe en sağlıklı alternatif olduğunu da unutmamanızı tavsiye ederim.

Haftanın 2 gününde akşam öğününüze Fark Etmeden Diyetin Metabolizma Hızlandırıcı Çorbası için. Öğünlerimizde sağlıklı çorba içmek kilo yönetimimizde oluşacak duraksamaları hızla düzene sokmaktadır. İşte bu durumu yaşamak istemiyorsanız kendi bilimsel deneyimlerimizle hazırladığımız ve bireylerde % 100 sonuçlar aldığımız Metabolizma Hızlandırıcı Çorbamızdan haftada 2 gün akşam öğünlerinizde 1 dilim ekmek ile beraber içmeniz. İçerdiği farklı renkteki sebzelerin birbiri ile olan lezzetli etkileşimi sizin kaygılarınızı da ortadan kaldırarak kilo vermenizi sağlayacaktır. Metabolizma Hızlandırıcı Çorbamızın tarifi: 2 orta boy kabak, 1 orta boy domates, 1 orta boy tatlı kırmızıbiber, 1 küçük boy kuru soğan, ½ demet maydanoz ve 1 yemek kaşığı sıvı yağı sevdiğiniz kıvama göre su ile düdüklü tencerede pişirin. Soğumaya yakın ½ demet taze nane ile blender dan geçirerek hazırladığınız bu nefis kokulu çorbayı ilecek de içebileceğinizi unutmayın.

Çok fazla su veya sıvı içince çok kilo verilmez. Sürekli duyduğunuz bir diyet yalanını daha size açıklamak isterim. Kilolu bireyin günde litrelerce su içmesi sağlıklı beslense dahi kilo verdirmez. Su içmenin amacı vücut su dengesini korumak ve vücudunuzun çalışması için gerekli olan ortamın optimum devamlılığını sağlamaktır. Su içimi günde 8 su bardağı olarak içmek yeterlidir. Ancak kilo vermek değil yağ yakışını arttırmak istiyorsanız en az 13 su bardağı kadar içmenizi öneririm. İçerdiği tianin amino asidinden dolayı hem bağışıklık sisteminizi arttırmak kilo verirken vücut direncinizi düşürmemek için maksimum 2 çay fincanı siyah çay, metabolik hareketlerimizin devamlılığı için de maksimum 5 fincan yeşil çay içmenizi öneririm. İşte kilit nokta daha, kahve içmeyin diyenlere inanmayın. Günde 4 fincana kadar filtre edilmiş kahve içmeniz kilo veriminizi hızlandıracaktır. İçerdiği kafeol ve kafestol denilen maddeler sizin sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacaktır. Öneri bu içecekleri öğünden en az 1 saat sonra içmeniz.

Hızlı kilo vermenin en iyi yollarından biri kahvaltınıza 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu içmektir. Güne zinde başlamak iyi kilo vermek için gereklidir. Eğer gün içerisindeki performansınızda düşüklük yaşarsanız bu sizin kilo verme yeteneğinizi de azaltır. İşte hızlı kilo vermek için kahvaltınızdan önce yapmanızı önerdiğim Fark Etmeden Diyetin Volumetrik İçeceği. Katı meyve sıkacağına ¼ adet taze ananas, 1 adet armut ve 1 kâse yaban mersinini koyup suyunu çıkarın. Bu içeceğin kalorisi yaklaşık 42 kcal’dir. Sabahları içeceğiniz bu bromelin denilen enzimden zengin karışımla vitamin dopingi yaparak, sindirim güçlüğü sorunu yaşamanızı da engelleyerek kiloların hızla gittiğini göreceksiniz.

Kilo kaybında etkin diğer bir önerim de tuzu azaltın. Ülkemizde de yapılan en önemli beslenme hatalarından biri yüksek tuzlu tüketmektir. Bireyler sanılanın aksine tuz ihtiyaçlarının geldiğini düşünerek besinlere tuz eklemektedirler. Aslında besinlerle birlikte günlük tuz alımınızı karşılamış olursunuz. Ekstradan kattığınız tuz ise vücudunuzda gereksiz su tutumuna ve fazla tuz tüketimi de kemik yoğunluğunuzun azalmasına neden olmaktadır. Unutmayın 1 gram tuz vücutta yaklaşık 200-250 mL su tutar.

Öğlen sebze akşam yüksek proteinli yemeniz kilo kaybınızı hızlandırır. Kilo veren bireylere baktığımızda genelde ya hem öğlen hem akşam sebze yer, çoğunlukla ise proteinden zengin iki öğün yiyerek başarıya ulaşmaya çalışırlar. Ancak 2 yöntemin sonunda sizi bekleyen tehlikelerden habersiz kilo verme çabası içerisinde olursunuz. Eğer iki öğünde sebze yerseniz kısa bir süre sonra halsizlik, saç ve kaşlarda dökülme, dikkatte azalma görülürken kilo verme süreci 3-5 hafta sonra duraksamaya girmektedir. İki öğünü proteinden zengin besin olan sadece et ve çeşitleri ile yerseniz kilo kaybınız sebzeye göre biraz daha fazla olacaktır ancak hedefe yaklaşırken geceleri tatlı krizlerine girerek diyetiniz bozulacak ve hızla kilo almaya başlayacaksınız. O zaman ne yapmalı; öğle öğününde sebze, yoğurt ekmek ve salata, akşam öğününde ise avuç içi kadar ızgara balık veya tavuk ve ekmek yiyerek yeterli bir öğün düzeni ile vücut işlerliliğinin devamını sağlayarak kilo veriminizi hızlandırır ve duraksamasını da önlemiş olursunuz.

Kahvaltıda her gün farklı yiyecek yemek kilonuzun hızını arttırır. Yapılan çalışmalarda farklı besinleri yemek hem bireyde tek düzeliği kaldırmakta hem de sevilen tüm yiyeceklerin yenilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak değişik yiyecekleri bu iki duygu durumunun ötesinde farklı yararları olduğunu çalışmacılar kanıtlamıştır. Her zaman aynı besinleri tüketmek maalesef kilo verdirmemektedir. Sadece bir öğünde bile yapacağınız bu çeşitlilik kiloyu hızlı vermenizde kilit rol oynayacaktır.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

ayse diyor ki; 25 Nisan 2014 - 15:18

dikkat

CEVAPLA
Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR