Saçlarda Kepeklenme ve Pullanma Nasıl Önlenir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Saçlarda Kepeklenme ve Pullanma Nasıl Önlenir?" Ayça ::: 03 Mar 2014

saçlarda-kepeklenmeKuru bir cilde sahip kadınların yüz yüze geldiği en büyük cilt problemlerinden biri de saçlarda kepeklenme ve pullanmadır. Bu sorun her ne kadar kuru cilt yapısına sahip kadınların elinde olmasa da, bu sorunu yaşamayanlar tarafından olumsuz nitelendirilir. Siz de saçınızda kepeklenme ve pullanma sorunu yaşayan kadınlardansanız, bu yazı tam size göre.

Pek çok kişi hayatının herhangi bir döneminde kepek problemi yaşayabilir. Peki ama kepek nedir biliyor musunuz?

Kepek, saç derisinde biriken ölü deri katmanıdır. Saç derimiz sürekli bir yenilenme içinde olduğu için yeni deri oluşumu esnasında cildimiz eski ve ölü deriyi atar.

Normal koşullarda saçını düzenli yıkayan kişilerde ciltteki ölü deri birikimi kolaylıkla şampuan ve durulama ile saç derisinden atılır.

Ancak kepeğin daha görünür şekilde seyrettiği, pullanmaların saç yüzeyinde bile görüldüğü durumlarda günlük hayat zorlaşabilir. Bazı kişilerde ise saç derisi yüzeyinde kepek zannedilen, ancak daha kalın kepek ve kabuklanma tabakası ile seyreden egzama ve sedef tipi cilt rahatsızlıkları da var olabilir.

Kepek miktarı fiziksel olarak zorlandığımız, stres seviyemizin arttığı ve bağışıklık sistemimizin zayıfladığı dönemlere artabilir.

Orta ve hafif düzeydeki pullanmalar kepeğe karşı bir şampuanla kolaylıkla kontrol alına alınabilir. Kepek şampuanı kepeğin yoğun seyrettiği dönem için günlük kullanılabilir. Fakat her gün kepek şampuanı kullanmak çok doğru değil. Kepeğin azalması ile beraber günlük kullanılan bir şampuanla kepek şampuanı dönüşümlü olarak kullanılabilir.

Ciltte ciddi hassasiyet ve kızarıklarla seyreden kepek oluşumlarında kepek şampuanı yeterli olmayabilir. Bu durumda daha güçlü etken maddelere sahip olan medikal şampuanların kullanılması gerekir. Böyle durumlarda bir uzmana başvurarak kısa dönemli bir cilt tedavisi ile bu medikal şampuanları kullanmak gerekebilir.

Dönemsel kepek oluşumunu artırabilen durumlar

 • Saç derisinin sık yıkanmaması ve iyi arındırılmaması
 • Hormonsal olarak yağlanmanın arttığı dönemler, ergenlik dönemi, regl dönemi
 • Stres, fiziksel yorgunluk, hızlı kilo kaybı, hastalık sonrası dönem
 • Soğuk ve kuru hava koşulları

Dönemsel kepek oluşumunu önlemek için yapılması gerekenler

 • Kepek azalana kadar kepek şampuanı kullanın
 • Kepek azaldıktan sonra günlük bir şampuan ile kepek şampuanın dönüşümlü olarak kullanın
 • Saçınızı tercihen günlük yıkayın
 • Saç derisine herhangi bir yağ karışımı sürmeyin
 • Saç derisinde arındırıcı etkisi olan “peeling” yapan maskelerden haftada 1 kez olmak üzere faydalanın

Kepeklenme şampuanla kontrol altına alınmıyorsa yapılması gerekenler

 • Yüzde 1 oranında sülfür ve salisilik asit içeren yağ içinde su emulsiyonundan oluşan basit bir formülü haftada bir kez cilde masajla uygulayın. (Bu karışım eczacı tarafından hazırlanabilir.)
 • Bu uygulama şampuan öncesi yapılır, ciltte 10-15 dakika bekletilir ve akabinde saç, kepek şampuanı ile yıkanır.
 • Alternatif yöntem olarak, saç derisine ağız temizleme solüsyonu (bir kapak ölçü birimi ) ve witch hazel* (bir kapak ölçü birimi) ile hazırlanmış asidik bir solüsyonla haftada 1-2 kez kompres yapılabilir. (* witch hazel: Türkiye’de cadı fındığı ya da güvercin ağacı gibi adlarla da anılır. Aktarlarda bulunabilir) Bu karışım saç derisine az miktarda sürülür. Havlu ile kurulanıp saçta bırakılır. Sonra saç kurutulup şekillendirebilir.

Pudra


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR