Ramazan’da Beslenme İçin Önemli Uyarılar | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Ramazan’da Beslenme İçin Önemli Uyarılar" Gülşen ::: 25 Haz 2014

Ramazan'da Beslenme İçin Önemli Uyarılar

28 Haziran Cumartesi günü oruç tutmaya başlayacağız. Bir ay sürecek bu mübarek ayda en önemli konu beslenmeye dikkat etmektir. Özellikle de yaz ayına denk gelmesi dolayısıyla da hastalanmamak adına doğru beslenmek gerekir.

İftardan Sonra Mutlaka Ara Öğün Yapın

Ramazan ayında yaşanan en büyük problem öğün sayısının azalması ve öğünler arasında çok fazla zaman olması nedeniyle yavaşlayan ve depolamaya başlayan metabolizmadır. Bu durum yapmanız gereken aslında aynen diğer zamanlarda olduğu gibi mümküm olduğunuca ara öğün yaparak bu yavaşlamayı bir nebze de olsa önleyebilmektir. İftarı mümkün olduğunca yayarak uzun zamanda hatta küçük molalar vererek yapın böylece bütün bir gün boş kalmış neredeyse hiç çalışmamış sindirim organlarının işlerini daha etkin yapmasına yardımcı olarak bütün gece sizi rahatsız edecek gaz sancıları ve hazımsızlıktan da kurtulmuş olursunuz. İftar sonrası en az 2 saat sonra ise mutlakaküçük bir ara öğün yapılmalıdır.

Ramazanda Vücudun Su İhtiyacını Karşılamak için Sadece Su İçin

İnsan organizması günlerce hatta aylarca açlığa dayanabilirken bu süre su için sadece birkaç günle sınırlı olmaktadır. Vücudumuz su ihtiyacını doğrudan sudan karşılayabildiği gibi sebze, meyve, tahıl ve diğer her türlü besin grubundan da karşılar. Dolayısıyla gün içerisinde yediğimiz içtiğimiz tüm besinler su dengemize katkıda bulunur. Ancak Ramazan ayında gün içerisinde tüm besin ve sıvı alışını kesmemiz vücudumuzu zor durumda bırakabilmekte bazı fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir. Bu durumda alacağımız önlem çok basittir iftar ve sahur arası mümkün olduğunca en az 6 bardak olmak kadıyla su tüketmek. Özellikle iftarı su ile açıp sahuru da su ile kapatmak açığın bir nebze giderilmesi açısından çok önemli.

Sahur ve İftar Menülerine Dikkat!

Orucumuzu su ve az yağlı 1-2 çeşit kahvaltılıkla açtıktan sonra çorba, salata ve mümkünse etli-etsiz bir sebze yemeği ve yoğurt en uygun iftar örüntüsünü oluşturur. Tabi burada ayrıca pide kontrolüde büyük önem taşır. Et ve etli besinleri elbette tüketeceksiniz ama bunun sıklığı kesinlikle hergün değil haftada 3 günü geçmeyecek şekilde olmalıdır. Sadece iftar değil sahurun içeriği de çok önemlidir. Uyku arasında tüketilen bir öğün olduğu unutulmamalı ve bir kahvaltı gibi değerlendirilmeli.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR