Ramazan’da 3 Öğün Yemek Yiyerek Doğru Beslen | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Ramazan’da 3 Öğün Yemek Yiyerek Doğru Beslen" Gülşen ::: 23 Haz 2014

Ramazan'da 3 Öğün Yemek Yiyerek Doğru Beslen

Ramazan ayı geldiğinde en önemli konu beslenme olmaktadır. Sahurdan sonra iftara kadar bir şey yenip içilmemesinden dolayı iftardan sahura kadar da dikkatli yenilip içilmesi gerekmektedir. Bu konuda uzman doktorlar şu uyarıları yapmaktadırlar:

GECEDEN YEMEK YİYİP YATMAK MİDEYE ZARAR VERİYOR

Oruç tutarken açlık süresinin artması nedeni ile iftar ve sahur olmak üzere 2 öğün yerine akşam saatlerinde bir öğün daha yapmak uygun. Uykuya ara vermemek için iftarda yenilenle oruç tutmak veya yiyip yatmak yazın bu uzun günlerinde günün ilerleyen saatlerinde hipoglisemiye (şeker düşüklüğüne ) bağlı olarak sağlık problemleri ortaya çıkmasına sebep olur. Bu nedenle kesinlikle sahur yapılmalı. İftarda hafif yemekler yiyerek sonrasında bir ara öğün yapmak, gün boyu boş kalan midenin sindirim için zorlanmasına engel olacaktır. Ara öğün olarak da meyve galeta veya leblebi gibi karbonhidrat kaynağıyla 1 bardak süt veya yoğurt tüketimi uygundur.

SAHURDA YENEN YUMURTA TOK TUTUYOR

Sahurda mideyi yormayan, az yağlı bol protein içeren bir menü tercih edilmelidir. Yüksek protein daha uzun tokluk hissi oluşturacağından orucun daha rahat tutulmasını sağlar. Haşlanmış 1 yumurta, az yağlı az tuzlu peynir çeşitleri, 1 bardak süt veya yoğurttan oluşan menüye 3-4 dilim ekmek, susuzluğu önlemek açısından 1 porsiyon meyve ekleyerek güzel bir sahur sofrası oluşturulabilir. Yumurta kullanarak yapılan az yağlı bir menemen veya yine yumurta kullanarak hazırlanan bir salata menüdeki posa içeriğini artıracağından gün içinde yaşanabilecek kabızlık sorununu da ortadan kaldıracaktır.

İHTİŞAMLI DEĞİL SAĞLIKLI OLSUN

Gün boyu aç kaldıktan sonra hiç doyulmayacak düşüncesiyle hazırlanan sofralardan uzak durulmalı. Kızartma, börek, pilav, makarna ile şerbetli tatlılar Ramazan sofralarını süsleyerek kilo artışına neden olur. Kilo alımını ve mide rahatsızlıklarını önlemek için; ağır kızartma yemekleri yerine hafif zeytinyağlı veya etli sebze yemekleri tercih edilmeli. Kırmızı et ve beyaz et dengeli olarak tüketilmeli, tek yönlü seçim yapılmamalı.

Her yemeğin yanına yakıştırılan pilav veya makarna gibi yağ içeriği yüksek olan karbonhidrat grubu yerine ekmek ve Ramazan’ın olmazsa olmazı pide iftar menüsü için daha uygundur. İftarda çorbayla yemeğe başlamak, sonrasında 10-15 dakika ara vermek ve daha sonra yemeğe devam etmek yemek sonunda yaşanacak şişkinliği ortadan kaldıracaktır. Ayrıca iftarda tüketilen salata günlük alınan posa miktarını olumlu yönde etkileyerek kabızlık sorununu da engelleyecektir.  Uzun süre açlığa bağlı olarak oluşan hipogliseminin sebep olduğu tatlı isteği diğer günlere oranla Ramazan’da daha fazla oluyor. Bu isteği karşılamak amacıyla şerbetli ağır tatlılar yerine, sütlü veya meyveli hafif tatlılara yer verilmeli. Yemek sonrasında yenilen meyve veya iftarda önerilen hurma da tatlı isteğini kısmen azaltacaktır.

İÇECEK TERCİHİNİZ SU OLSUN

Normalde günlük su ihtiyacı 2-2,5 litredir. Uzun ve sıcak yaz günlerinde bu miktardan daha az su tüketimi başta böbrek rahatsızlıkları olmak üzere birçok sağlık problemini beraberinde getirecektir. Bunun yanında çok şekerli ve asitli içecekler yerine; komposto, ayran, taze sıkılmış meyve suyu gibi sağlıklı içecekler sıvı ihtiyacı karşılamak için tercih edilmeli; ancak sağlıklı da olsa bu içecekler asla suyun yerini almamalı.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR