Özel Öğretmen Nasıl Seçilir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Özel Öğretmen Nasıl Seçilir?" Gülşen ::: 30 Nis 2014

Çocukların okul başarısına destek olması açısından özel öğretmenler öğrencinin düşük olduğu derslerde yardımcı olması açısında tercih edilmektedir. Birebir eğitim alma şansı artmasından dolayı birçok aile özel öğretmene yönelmektedir. Peki özel öğretmen seçerken neler dikkat edilmeli?

Öncelikle, sorulması gereken ilk soru şu: “Çocuğumun neye ihtiyacı var?” Derslere başlamadan önce çocuğunuzun gerçekten belli bir alanda özel yardıma ihtiyacı olup olmadığından emin olun. Bu konuda mutlaka okuldaki öğretmenleriyle görüşüp zayıf olduğu dersler hakkında fikirlerini alın. Velilerin çocuklarının başarılı olmasını isterken bazen farkında olmadan duydukları hırs, sosyal aktivitelere ya da oyuna vakti kalmayan çocuğun eğitim yaşamını ister istemez olumsuz yönde etkileyebilir.

 Özel Öğretmen Nasıl Seçilir

Çocuğum güvende mi?

Özel ders aldırmaya karar verdiniz. Bu noktada aklınıza gelecek ilk soru “Çocuğum bu öğretmenle güvende mi” olmalı. Sonuç olarak özel dersler sırasında öğrenciler zamanlarını evinize aldığınız bir yabancıyla baş başa geçiriyor. Bu konuda atacağınız ilk adım referanslarına bakıp daha önce çalışmış oldukları ailelerle iletişim kurmak. Görüşmeler sırasında özel öğretmenlerden sabıka kayıtlarını da isteyerek şüphelerinizi azaltabilirsiniz. Herkes çocuğunun “en iyisinden” eğitim almasını istiyor. Ama en iyiyi arama yolunda düşülen yanlışlardan ilki, öğretmenlerin yeterliliğini mezun oldukları okullarla algılamaya çalışmak. Türkiye’nin iyi üniversitelerinde okuyan ya da bu yerlerden mezun olmuş birçok özel öğretmen, sadece bu okullarda eğitim görmelerinden dolayı güçlü adaylar haline geliyor ve pedagojik eğitimlerinin olmaması göz ardı ediliyor. Halbuki, hangi alanda ne kadar bilgili olursa olsun, önemli olan öğretmenin çocuğa dersi nasıl anlatacağı. Ve tabii ki öğrenciye olan yaklaşımı. En iyi özel öğretmenler, çoğunlukla öğrencileriyle bir bağ kurup onların güvenini kazananlar oluyor. Çocuğunuzun da öğretmenini sevip onunla yaptığı çalışmala sonucunda başarılı olacağına inanması gerekiyor.

Rapor isteyin

Peki özel dersin başarılı olup olmayacağını nasıl anlayabilirsiniz? Öğretmenle, çocuğunuzun hangi noktaya gelmesini istediğinizle ilgili açık bir şekilde konuşun. Bir eğitim ve öğrenme planı isteyip sık sık gelişmelerle ilgili rapor vermesini arzu ettiğinizi belirtin. Çocuğun durumuna göre derslerin ne kadar devam etmesi gerektiğine beraber karar verin.

Çocuğa kulak ver!

Sadece tek bir dersten çocuğuna haftada 1 saat özel ders aldıran bir ailenin bu eğitime harcadıkları tutar yılda yaklaşık 2500 lirayı bulabiliyor. Tabii çocuklarına bu katkıyı sadece belli bir gelir düzeyinin üzerindeki aileler sağlayabiliyor. Bu güce sahip bazı aileler ise aşırıya kaçıp gelecek kaygısı yüzünden çok küçük yaşlardan itibaren ders aldırdıkları çocuklarının hayatlarındaki en eğlenceli dönemi kaçırmalarına göz yumuyor. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise, özel ders konusunda da çocukların kararlarına ve isteklerine kulak verebilmek.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR