Oruç Tutmayı Kolay Hale Getirmek | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Oruç Tutmayı Kolay Hale Getirmek" Gülşen ::: 16 Haz 2014

Oruç Tutmayı Kolay Hale Getirmek

Oruçta diğer günlerdeki gibi beslenmeden ziyade daha dikkatli beslenmek gerektiğini belirtelim. Hem sıcak hava hem de açlık ile baş etmek kolay olmayacaktır. İşte bu yüzden oruç tutmayı kolay hale getirecek bazı önerileri sizlere sunuyoruz..

Sahurda tüketeceğiniz besinlerin midenizde uzun süre kalması ve tok tutması için posalı besinler yemelisiniz. Posa tüketimini artırmak için çiğ sebzeler tüketebilir, tam tahıllı ekmekleri tercih edebilir, yaptığınız omletlere çeşitli sebzeler ekleyebilirsiniz.
Sıcak havalarda, sağlık problemlerini önlemek için sıvı alınması gereklidir. Bu nedenle sahurda su, komposto, hafif tuzlu ayran, meyve suları, açık çay gibi içecekleri ağırlıklı olarak tüketin.

Oruç açıldıktan sonra kan şekerini bir anda yükseltmeyecek, sıvı içeren hafif bir öğün tercih edin ve 20-30 dakika dinlendiktan sonra ana yemeğe geçin.

İftar ve sahur arasındaki öğün sayısını dörde çıkartın. Ana yemekten 1-2 saat sonra meyve ile 1 bardak süt veya yoğurt veya 1 kase sütlü tatlı yiyebilirsiniz. Yatmadan önce de meyve yiyin.

Gün içinde oruçluyken dişlerin fırçalanması, oruç açısından bir mahsur oluşturmadığı gibi iftar saatine kadar ağız kokusunun önlenmesinde de oldukça etkilidir.

Sigara içmek ağzınızda kötü bir koku bırakacağı için sahurda sigara içmeyin.

Sahurda sindirimi zor olan baharatlı, yağlı, salçalı yiyeceklerden uzak durun. Bu yiyecekler ağzınızın kötü kokmasına sebep olabilir.

Limon, maydonoz, nane ve rokanın nefesin tazelenmesinde önemli etkisi vardır. İçilen suyun veya bitki çaylarının içerisine limon dilimleri atılması, uygun yiyeceklere maydonoz, roka ve nanenin katılması ağız kokusundan korunmada etkilidir.

Performansınızın etkilenmemesi için dikkat gerektiren işleri sabah saatlerinde yapın.

Başınız ağrımaya başladıysa açık havaya çıkıp yürüyüş yapın ve derin derin nefes alın.

Baş ağrınız geçmiyorsa, bulunduğunuz ortamda mümkünse kapınızı kapatıp, ışığı azaltarak yarım saat kadar uyuyun.

Eğer nasıl yapılacağını biliyorsanız hemen kas gevşetici egzersizler veya nefes egzersizlerini uygulayın.

Bu dönemde sigarayı bırakma kararlılığı gösterin.Çevrenize bu kararı açıklayın ve sosyal destek alın.

Sigarayı hatırlatıcı faktörlerden uzak durun. Kahve ile sigara içme alışkanlığına sahipseniz, kahve yerine ıhlamur, meyve çayı için.

İftardan sonra, ciddi sigara arayışı içindeyseniz hekim kontrolünde nikotin replasmanı kullanabilirsiniz.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR