Öğrenciler İçin Verimli Yaz Tatili Nasıl Geçirilir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Öğrenciler İçin Verimli Yaz Tatili Nasıl Geçirilir?" Gülşen ::: 10 Nis 2014

verimli yaz tatili

Yaz tatili yaklaşırken öğrenciler bir senenin yorgunluğunu atabilecekleri uzunca tatil dönemine girecekler. 3 aylık gibi bir tatil süreleri olan öğrenciler içinde yaz tatilini verimli geçirmek oldukça önemlidir. Bunun için çeşitli yaz okulları ve aktiviteler onlar için hazırlanmaktadır. İşte uzmanların nasıl verimli bir yaz tatili geçirme konusunda görüşleri şöyledir:

Tatili programlarken bunlara dikkat…

“Yaz programı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında ders ve eğlence sıralamasının geldiğine dikkat çeken Soysal, “Çocuğun motivasyonunun ve çalışma verimliliğinin beklenen düzeyde olabilmesi için sabah kahvaltısı sonrasının ders çalışma vakti olarak belirlenmesi en uygun olanıdır. Böylece açık zihinle gerekli tekrar ve çalışmalarını yapan çocuk, günün geri kalan zamanını arzu ettiği gibi geçirme rahatlığını yaşayacaktır.  Yapılan araştırmalara göre deneyimlerle gerçekleştirilen öğrenmelerin zihni hem daha çok beslediği hem de bu bilgilerin daha kalıcı olduğu ortaya çıkmıştır. Yaz ayları özellikle çocukların doğayı öğrenmeleri için de bulunmaz bir fırsattır. Bir fizik dersinde birçok formülle öğreneceği denge kavramını çocuk, ağaca tırmanarak pekâlâ öğrenebilmektedir.

Bu nedenle yaz tatilinde çocukların mümkün olduğunca sanat, kültür, doğa etkinliklerine teşvik edilmeleri önemlidir. Ebeveynler güvenli olduğunu bildikleri yerlerde, çocuğun sokakta oynamasına da izin vermelidir. Sokakta oynamak hem fiziksel gelişim hem de bilişsel gelişimin yordama alanı için faydalıdır” diyor.

Yaz tatilinin olmazsa olmaz parçasının ise kitaplar olduğunu belirten Soysal: “Ders yılı içerisinde çoğunlukla ders kitaplarını okuma önceliği olan çocuklar için yaz tatili bulunmaz bir fırsattır. Özellikle günün en sıcak saatleri, kendi seçtikleri kitapları okumaları için uygun bir zaman dilimi olabilir. Yaz tatilinde okuyacakları kitapları seçme konusunda çocuklar özgür bırakılmalıdır. Okumayı bir zorunluluk değil, keyif alınan bir tercih olarak görürler ise kitapla aralarında kurdukları bağ çok daha kuvvetli olacaktır” açıklamasında bulundu.

Kaynak:Ht hayat


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR