Ödenmeyen Senetler Zaman Aşımına Uğrar mı? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Ödenmeyen Senetler Zaman Aşımına Uğrar mı?" Gülşen ::: 18 Haz 2014

Ödenmeyen Senetler Zaman Aşımına Uğrar mı

Senet alacaklı ve verecekli arasında düzenlenen, belli bir zaman kadar yapılan gelecek tarihte ödenmesi için düzenlenen belgedir. Bu belgeler oldukça önemlidir. 

Senette zaman aşımı süreleri hamilin (senet, çek, bono, poliçe gibi evrakları bulunduran kişinin) ve borçlunun şekline göre değişiklik gösterir.

Senedin zaman aşımı süresi 3 yıldır. Senedi imzalayan kişiye karşı açılacak davaların vade tarihinden itibaren 3 yıl içinde açılmış olması gerekir.

Ayrıca hamilin cirantaya (emre yazılı bir ticari senedi ciro eden kimseye) karşı olan zaman aşımı süresi ise 1 yıldır. Bu süre içinde ciranta eden kişiye karşı dava açabilir.  Bunun yanı sıra cirantaların, bir diğer cirantaya veya tanzim edene karşı açacağı davalarda ise zaman aşımı süresi altı aydır.
Vadesi dolan senede karşı icra takibi açılırsa, borçlu olarak gözüken kişi, bu borcunun olmadığını ya da imzasının sahte olduğunu düşünüyorsa 5 iş günü içerisinde itiraz edebilir. İcra dairelerine yaptığı itirazda haklı olduğu kanıtlanamazsa da 10 iş günü içerisinde borcunu ödemek zorunda kalır. Tanınan sürede borcun ana tutarı, faizleri ve alacaklının yasal masrafları ödenmezse borçlunun malları haczedilir.
Borçlu borcunu parça parça ödemek istediğine dair başvuru yaparsa, bu ödeme şeklini alacaklı reddedemez. Ancak bununla ilgili gecikme süresine ait olan faizi, icra masraflarını ve varsa avukat masraflarını borçlu ödemek zorunda kalır.

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR