Ödem Nasıl Engellenir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Ödem Nasıl Engellenir?" Gülşen ::: 01 Nis 2014

Vücutta özellikle beslenmeden dolayı kaynaklanan ve vücudun fazla sıvı almamasından dolayı oluşan ödemler olmaktadır. Bu ödemler bazı hastalıklardan dolayıda meydana gelebilir. Bunun içinde ödem oluşmadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Yani vücudunuzda ödem oluşmaması için alacağınız önlemler nelerdir bunları ele aldık. Bu noktalara dikkat ederek vücudun ödem toplamasını önleyebilirsiniz.

Ödem Azalatıcı Gıdalar

Tuzu azaltın:

Ödemin vücutta oluşmasının en büyük sebebi aşırı tuz tüketimidir. 1 gram tuz, 200 ml sıvı tutulmasına sebep olmaktadır. Tuz vücutta su tutulumunu arttırdığı için, mümkün olduğu kadar yemeklerinize attığınız tuzu azaltın, sodyumu azaltılmış tuzları tercih edin. Çok tuzlu peynirlerden, turşudan, salamura besin tüketiminden uzak durmaya çalışın. Hazır besinler, hazır çorbalar, hazır et-tavuk suyu tabletleri de yüksek oranda sodyum içeren maddelerdir ve uzak durulması gerekmektedir.

Ödem Nasıl Engellenir

Su tüketiminizi arttırın:

Dolaşımınızı hızlandırmak ve ödem üzerindeki kilit etkiyi bozmak için mutlaka günlük su tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Günde 2-2.5 litrenin altında su içilmesi önerilmemektedir.

Egzersiz yapın:

Vücut dolaşımını hızlandırmanın bir diğer yolu da egzersiz yapmaktır. Hareketsiz, aynı pozisyonda uzun süre oturmak veya yatmak da lenf dolaşımını ve toplar damar dolaşımını azaltır. Bunun sonucunda da kollarda ve bacaklarda şişmeler olabilir.

Hareketin kısıtlı olduğu bireylerde başka bir soruna gerek kalmaksızın dolaşım yetersizliğine bağlı olarak da ödem görülebilmektedir. Bu nedenle günlük 45’er dakika hafif tempolu yürüyüşler yapılması önerilmektedir.

Konserve ve dondurulmuş ürün tüketimine dikkat:

Konservelerde ve dondurulmuş ürünlerde raf ömrünü uzatmak için yüksek miktarda sodyum kullanılmaktadır. Bu nedenle bu ürünleri tercih etmek yerine mevsiminde sebze meyve tüketmeye veya evde kendiniz hazırlamaya dikkat edin.

Ödem Nasıl Engellenir.1

Sosları hayatınızdan çıkarın:

Hazır makarna veya salata sosları yüksek miktarda tuz içermektedir. Bu nedenle bu tür sosları kullanmak yerine evinizde kendiniz sebzelerden soslar hazırlayın, tuz tüketimini azaltmak için de bol baharat kullanmaya çalışın.

Potasyumdan zengin beslenin:

Hücre içinde su ve tuz dengesini sağladığı için potasyumdan zengin beslenmek hücre aralarındaki suyun hücre içine girişine yardımcı olarak ödemin azalmasını sağlayacaktır. Kayısı, muz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, mercimek, ceviz, badem gibi potasyumdan zengin besinlere diyetinizde yer verin.

Asitli içeceklerden ve aşırı kafeinden uzak durun:

Yüksek düzeyde asitli içecek tüketimi ve aşırı kafein alımı ödem şikayetlerini arttırdığı için özellikle bu dönemde tüketimlerinin tamamen kesilmesi önerilmektedir.

Ödem söktürücü besinlerden destek alın:

Kiraz, ananas, nar, karahindiba, armut, maydanoz, tarçın, karanfil ödem sökücüdür. Bu besinlere diyetinizde yer verin. Mısır püskülü, defne yaprağı, tarçın, yeşil çay, adaçayı, kiraz sapı, maydanoz sapı ve ısırgan otu gibi bitki çaylarını da ödem atımına destek olarak günde 1-2 fincan tüketebilirsiniz.

Masaj yaptırın:

Uzman eşliğinde yapılan tıbbi drenaj masajları dolaşımı hızlandırmakta ve ödem sökmeye yardımcı olmaktadır.

Kaynak:Yeşil topuklar


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR