Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Meme Kanseri Nedir? Belirtileri, Nedenleri" Ayça ::: 03 Mar 2014

meme-kanseriMeme kanseri, kadınların en çok risk altında olduğu hastalıklardan biridir. Fakat diğer kanser hastalıkları gibi meme kanserine karşı da erken teşhis ile savaşmak ve bunun üstesinden gelmek mümkündür. Bu yazımızda meme kanseri ile ilgili merak ettiğiniz soruları cevaplayacağız.

Meme Kanseri Nedir?

Meme dokusundaki süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı olarak artması ve aynı taraf koltuk altı lenf bezlerinden başlamak üzere vücudun farklı bölgelerine giderek çoğalmaya devam etmeleri neticesinde göğüs kanseri hastalığını oluşturur.

10 soruda meme kanseriBelirtileri Nelerdir? Ne Zaman Korkmak Gerekiyor?

Meme kanseri belirtilerine anında müdahale etmek ve korku oluşturmasını engellemek için belirli aralıklar ile meme kontrolü yaptırılması meme kanseri tehlikesini hayatınızdan tamamen çıkmasında size yardımcı olacaktır. Ancak meme de veya koltuk altınızda belirgin bir kitle eliniz ile dokunduğunuzda kendini hissettiriyor ise, meme uçlarını da akıntı oluşmaya başlamış ise, meme renginde değişiklik olmuş ve kaşıntı, meme ucunda çekinti gibi durumlar meme kanseri hastalığında görülen belirtiler olmak ile birlikte başka bir hastalığın belirtisi de olabilmektedir.

Kimler Daha Çok Risk Altında? Ailede Meme Kanseri Var mı?

50 yaş üzeri kadınlar da meme kanseri riski oranı da artmaktadır ancak unutulmamalı ki 15-16 yaşlarındaki çocuklarda dahi nadir olarak meme kanseri görülebilmektedir.

Kadınlar Kendilerini Nasıl Kontrol Etmelidirler?

Uzmanların tavsiyesi kendi kendini muayene yaşının 20 olduğunu söylemektedirler. Her aklınıza geldiğinizde kendinizi kontrol muayene etmeniz olması gereken bir durum değildir; kendi kendini meme kanserine karşı muayene etmenin zamanı adet görme zamanında adetin başlamasından sonraki 5 ve 6. günlerdir.

Meme Kanserine Karşı Doğanın Sundukları? Kansere Karşı Brokolinin Faydası?

Brokoli, karnabahar ve lahana kadınlar için doğanın meme kanserine karşı sunduğu en etkili ve faydalı besinlerdir. Brokoli, lahana ve karnabahar gibi bitkisel besinler DNA zedelenmesine karşı savaşarak hücreleri yenileme özelliğine sahiptirler. Keten tohumunun meme kanserine karşı etkin bir faydası da göz ardı edilmemelidir; günde yaklaşık 10 gr alınacak olan keten tohumu sizi meme kanserinden bir adım daha uzaklaştıracaktır.

Erken Teşhis Neden Önemli? Meme Kanseri Nasıl Tedavi Ediliyor?

Meme kanserinde erken teşhis çok önemli bir etkendir, Erken teşhis ne kadar erken başlanır ise tedavi seçenekleri ve tedavi olanağı o kadar fazla olacaktır. Yeterince erken teşhis konulması halinde ameliyata gerek kalmadan da hastalığın önüne geçilebilir. Ameliyat sonrası destek olarak kemoterapi ve radyoterapi uygulanabilir.

Kadınlar Sitesi


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR