Meme Kanseri ile Karıştırılmaması Gereken Ağrılar | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Meme Kanseri ile Karıştırılmaması Gereken Ağrılar" Ayça ::: 11 Mar 2014

 vseMeme kanseri, kadınların en çok pençesine düştüğü sağlık sorunlarından biridir. Bu yüzden düzenli kontrol çok önemlidir. Doktor kontrolleri ile birlikte gerektiğinde kendi kontrolünüzü kendiniz yapmalı ve göğüslerinizdeki belirtilere dikkat etmelisiniz. Fakat şunu da bilmelisiniz ki göğsünüzde hissettiğiniz her ağrı meme kanserinin bir işareti değil.

Çoğu kadın zaman zaman meme ağrılarından şikâyet eder. Çok korkulan meme ağrılarının kanser dışında da pek çok nedeni olabilir. Prof. Dr. Abdullah İğci, meme ağrılarının türlerini ve bu ağrıların nasıl önlenebileceğini anlatıyor.

Meme ağrısı, kadınlarda memeyle ilgili görülen en sık şikâyetlerden birisidir. Ağrı bir veya iki memede farklı derecelerde olabilir. Bu ağrıların ancak % 15-20′sinin tedaviye ihtiyacı vardır.

Memede ağrı şikayetiyle hekime başvuran hastaların en büyük korkusu kanser olma ihtimalleridir. Gerçekte, meme ağrısıyla kanser arasında direkt bir ilişki yoktur. Meme kanserinin birçok bulgusu yanında, memede ağrı olanı çok azdır.

Memede ağrının nedeni, memenin kendisinden kaynaklanan patolojiler olduğu gibi meme çevresindeki kas, eklem ve kemiklerde oluşan hastalıklar da olabilir.

Memede siklik (periyodik, menstrüasyonla ilişkili) ve nonsiklik (menstrüasyonla ilişkisi olmayan, devamlı) olmak üzere iki tip ağrı meydana gelir.

Sıklık ağrı (Periyodik)

Meme hormonlara duyarlı bir organdır. Regl dönemlerinden (menstrüasyon) sonra yumurtalıklardan salgılanan östrojen ve progesteron hormonu, memeyi süt vermeye hazırlar. Bu hormonlar, memedeki süt kanallarının ve süt yapan hücrelerin büyümelerine ve çoğalmalarına neden olur.

Bu nedenle menstrüasyon öncesi, memede su retansiyonu ve hacim artması yaparak gerginliğe neden olur. Menstrüasyonun başlamasıyla birlikte meme içinde oluşan yapılar involüsyona uğrar ve tekrar eski haline döner. Memedeki bu hücre çoğalmaları ve involüsyon sonucu fibrokistik yapılar oluşur. regl öncesi dönemde memede gerginlik ve ağrı normaldir.

Menstrüasyonun başlamasıyla birlikte ağrı ve gerginlik kaybolur. Bazen bunun şiddetinde artmalar görülebilir. Meme ağrılarının % 70-80′i bu şekilde görülür.

Genellikle 30-40 yaşlarında daha sık görünen siklik ağrıların nedenleri arasında hormonal (östrojen ve progesteron) değişiklikler/regl düzensizlikleri, prolaktin hormonunun artması, doğum kontrol hapları, menopoz döneminde hormon replasma tedavisi, stres, üzüntü, tuzlu beslenme, fazla kafein alımı ve yağlı yiyecekler yer alır.

Ağrıyla ilgili tavsiyeler

Memeyi alttan destekleyen uygun sutyen kullanmak,
Tuz alımını azaltmak,
Kafein alımını azaltmak,
Yağ alımını azaltarak lifli gıda ve meyve alımını artırmak,
Kilo almamak, yürüyüş ve egzersiz yapmak.
Siklik ağrının tedavisi

Memede oluşan regl öncesi siklik ağrıların % 20′sinde ilaçla tedaviye gereksinim vardır. Aspirin, parasetamol veya antifilojistik ilaçlar, ağrının azalmasında etkili olurlar. B1, B6 ve E vitamin preperatları ve çuha çiceği yağı (evening primrose oil), memede rahatlama sağlar.

Bromokriptin, danazol gibi ilaçlar da çok gerekli olduğu zaman kullanılır ancak bu tür ilaçların çok ciddi yan etkileri vardır.

Nonsiklik ağrı (nonperiyodik)

Nonsiklik ağrı, memede regl dönemleriyle ilgili olmadan oluşur. Ağrı, memenin belirli bir bölgesinde hissedilir ve genellikle 40-50′li yaşlarda görülür. Ağrı bazen kolda, omuz veya koltuk altında da hissedilir.

Ayrıca omuz, kol veya adalede oluşan hastalıklardaki ağrı da memede hissedilir. Travma, memede hızlı büyümüş makrokistler, fibroadenom, meme iltihapları, süt kanalı çevresinde oluşan iltihaplar ve stres büyük pandüle memelerde yağ nekrozu oluşması memede ağrıya yol açar.

Ayrıca miyalji, omuz eklemindeki romatizmal hastalıklardan kaynaklanan ağrılar memede de hissedilir.

Nonsiklik ağrının tedavisi

Tedaviler ağrının tipine göre değişiklik gösterir. Büyümüş kistlerin aspirasyonu, meme içinde büyüyen kitlelerin ameliyatla çıkarılması, meme içinde veya süt kanalı çevresindeki iltihapların antibiyotik ilaçlarla kurutulması, stresin yol açtığı ağrılar için anksiyolitik ilaçlar alınması, miyalji veya romatizmal nedenlere bağlı meme ağrılarında nedene yönelik tedavi yapılması bunlardan bazılarıdır.

Mynet


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR