Kaybolan Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Kaybolan Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır?" Gülşen ::: 03 Nis 2014

Kaybolan Nüfus Cüzdanı Nasıl Yenilenir

Nüfus cüzdanı bazı nedenlerden dolayı kaybolabilir ya da çalınabilir. Peki bu durumda yapmanı gerekenleri biliyor musunuz? Bu konuda bilgisi olmayan ya da önemsemeyen kişiler ileride birçok sorunla karşılaşabilir. Adınıza alışveriş yapılabilir, suç işlenebilir hatta şirket dahi kurulabilir. Bunun için nüfus cüzdanınızı kaybettiğiniz anda yapacağınız işlemler şöyledir:

Eğer nüfus cüzdanınızda TC kimlik numaranız bulunmuyorsa resmi işlerinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Böylesi durumları önlemek için nüfus cüzdanınızı ilk fırsatta yenilemelisiniz.

Eğer kimliğinizi kaybettiğiniz için yenilemek istiyorsanız;
Bağlı bulunduğunuz polis merkezine giderek kayıp nüfus cüzdanınız ile ilgili tutanak tutturun.
Son 6 ay içinde çektirdiğiniz 2 adet vesikalık fotoğrafınızla bağlı olduğunuz muhtarlığa gidin.
Muhtarlıktan alacağınız fotoğraflı ‘Nüfus Cüzdanı Değiştirme Belgesi’ ve 1 fotoğrafla birlikte İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne giderek yeni nüfus cüzdanınızı alabilirsiniz.
Muhtarlığa giderken yanınıza sizi tanıtan bir kimlik belgesi almayı unutmayın. Paso, ehliyet, evlilik cüzdanı veya öğrenci kartınız ile kimlik tespitinizin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer TC kimlik numaranızı kaydettirmek için nüfus cüzdanı yenileyecekseniz doğrudan muhtarlığa ve nüfus müdürlüğüne aynı belgelerle giderek yenileme işlemini yapabilirsiniz.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR