Karın Şişkinliği Neden Olur? Nasıl Geçer? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Karın Şişkinliği Neden Olur? Nasıl Geçer?" Ayça ::: 12 Mar 2014

gebelik_hazimsizlikKarın şişkinliği, kendimizi fazlasıyla rahatsız hissetmemize neden olan sorunlardan biridir. Bu yazımızda karın şişliğine neden olan faktörleri ve karın şişliğinden nasıl kurtulabiliriz bu konuyu ele alacağız.

Karın şişkinliği özellikle kadınların çoğunda görülen bir rahatsızlıktır. Karın şişkinliğinin, tüketilen gıda ve Sıvılar,stres, bir takım hastalıklar ve daha birçok sebebi bulunmaktadır.

Genellikle kabızlık problemi yaşayan kişilerde karın şişkinliği ve ödem görülmesi normal kabul edilir. Kabızlığı önlemek için fazla miktarda Sıvı tüketimi yapılması önerilirken, ileri seviyedeki kabızlıklar için doktora başvurulmalıdır.

Özellikle karının alt bölümünde şişkinlik görülürken, tüm karında da görülmesi mümkündür. Yetersiz sıvı ve lif tüketimi kabızlığa yol açtığı için lif bakımından zengin gıdalar tüketip bol Su içmek yarar sağlayacaktır. Kabuklu gıdaların kabuğunu soymadan yememeli, çiğ sebze tüketiminizi arttırmalısınız. Asitli içeceklerden uzak durmanız kabızlığa karşı çözüm sağlayacaktır.

Karın şişkinliğinin bir diğer sebebi de aşırı miktarda Asit tüketilmesidir. Kola, fanta ve gazoz gibi asit içeren içeceklerin yanı sıra Alkol kullanımı da karında asit birikimine yol açarak karında şişkinlik yaratır. Bu da kişiyi huzursuz eder. Bu yüzden elinizden geldiğince asit içeren içecekler içmemeli, onların yerine doğal meyve suları ya da su tercih etmelisiniz.

Karın şişkinliğine sebebiyet veren bir durum da stres ve sıkıntıdır. Hemen hemen vücudun tüm sinirleri karın bölgesinden geçtiği için, sinir sisteminizde oluşan en ufak bir bozulmada mideniz de bozulur. Sinirlendiğiniz zamanmideniz şişebilir, bulanabilir. Bu yüzden stresli bir dönemdeyseniz, stres azaltıcı aktivitelerde bulunarak karın şişkinliğinizi giderebilir, mide problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

Regl dönemi öncesinde de karında şişkinlik görülmesi normal karşılanır. Vücutta hormonal değişimler olduğu için adet dönemi öncesinde görülen belirtilerden biri de karındaki şişkinliktir. Bunu önlemek için Günde 2,5 Litre kadar su içebilirsiniz. Kafeinli içecek tüketmek karındaki şişkinliği arttıracağı için kahve ve çay tüketiminizi en aza indirmelisiniz. Beyaz Ekmek ve Unlu gıdalar tüketmemeye özen göstermelisiniz. Tatlı ihtiyacı hissettiğiniz zaman işlenmiş şeker içeren çikolatalara yönelmek yerine, taze mevsim meyvelerinden tüketmelisiniz.

Diyadinnet


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR