Kalıcı Dövme Yaptırmanın Zararı Var Mı? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Kalıcı Dövme Yaptırmanın Zararı Var Mı?" Gülşen ::: 22 May 2014

Kalıcı Dövme Yaptırmanın Zararı Var Mı

Dövme vücuda yaptırılan bir çeşit süslemedir. Günümüzde de oldukça yaygın olmakla beraber özellikle yurt dışında çok yaptıranlar vardır. Elbette kalıcı dövme de her ne kadar masum gibi görünse de bazı zararları vardır.

Dermatoloji uzmanı Dr. Dilek Peker dövme yaptırmak için kullanılan kimyevi maddelerin çok önemli ölümcül hastalıklara yol açtığını söyledi.

Yaptırılan dövmelerde yazıcı mürekkebi, otomobil boyası gibi boyaların ana maddesi olan güçlü kimyasal maddeler kullanılıyor. Bu maddeler tümor oluşmasına, kimyasal zehirlenmelere, hepatite, AIDS’e ve çok daha fazla ölümcül hastalıklara sebebiyet veriyor.

Zaman gazetesinde yer alan habere göre, Dr. Dilek Peker tıpta ”tutuaj” olarak isimlendirilen kalıcı dövmelerin, deri altına enjekte edilerek vücudun farklı bölgelerine işlenerek yapıldığını belirtti. Dövme için kullanılan pek çok iğnenin cerrahi çelikten yapılmadığını da sözlerine ekleyen Peker ” Steril ortamlarda iğneye bulaşmayan mikroplar, kana karışarak enfoksiyonel hastalıkların bulaşmasına sebep oluyor. Eğer iğneler birden çok kişide kullanılıyorsa, bu, sarılıktan AIDS’e kadar bütün hastalıkların bedene yerleşmesine davetiye çıkarır.” açıklamasında bulundu.

Vücuda yapılan bu tür dövmelerin cerrahi müdahale dışında silinemeyeceğiniunutmamak gerekiyor. Dövmesini sildirmek isteyenleri hem çok zorlu bir operasyon bekliyor hemde yüksek bir ücret ödemeleri gerekiyor. Kalıcı dövme yaptırmak isteyenler bu yazıdan sonra bir kez daha düşünecektir.

 

kaynak: zararlı


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR