İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Neler Yapmalıyız? İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"İdeal Kiloya Ulaşmak İçin Neler Yapmalıyız? İdeal Kiloya Nasıl Ulaşılır?" Ayça ::: 11 Mar 2014

Tehlikeli DiyetleriyetFit ve herkesin imrendiği bir fiziğe sahip olmak her kadınının hayalidir ve bu uğurda kadınlar birbirinden zor diyet uygulamaları yapmaya çalışırlar. Fakat ideal kiloya sahip olmak için aşağıdaki basit önerileri dikkate almanızı öneririz.

Genetik özellikler, kullanılan ilaçlar, düzensiz beslenmeler vehareketsizlik sonucu kilomuzda artışlar olabiliyor. Bazı insanlar ne kadar yemek yese de kilo alamazken, bazıları da ne kadar dengeli de beslense kilo artışı yaşamanın önünü alamıyor. Bu yazıda ideal kilonuza ulaşabilmeniz için yapmanız gerekenler ve dikkat etmeniz gerekenler anlatılacaktır.

Haftalar, aylar belki yıllar boyunca yapılan diyetler işe yaramıyorsa, hayat tarzınızı değiştirmeli, konuyla ilgili bilgi edinmelisiniz. İlk olarak, kilo artışı yaşamak istemiyorsanız, yemeklerinizi elinizden geldiğince uzun vakitlere bölerek yemelisiniz. Tok olduğunuzu anlayabilmeniz için, yemek yedikten sonra 20 Dakika geçmesi gereklidir. Yemek yediğiniz süreyi geniş zamana yayarsanız daha az yemek yemiş, tokluk hissine ulaşmış olabilirsiniz. Bunun dışında lokmalarınızı iyice çiğneyerek yutmanız, küçük parçalar halinde yavaş bir şekilde yemeniz önem taşıyor.

Bir diğer unsur, yemek yediğiniz tabakların boyutlarını küçültmeniz olacaktır. Yemek koyduğunuz tabak ne kadar büyük olursa, porsiyonlarınız da o denli fazla olacağından, fazla kilolara merhaba demek zorunda kalabilirsiniz. Ayrıyeten, küçük bir tabağa koyduğunuz porsiyonlar dolu dolu duracağı için, öncelikle gözünüz doyacaktır.

Suyun önemini hemen hemen her insan bilse de, günlük Sutüketim miktarlarımız oldukça düşüktür. Bir insan, bir Gündeortalama 2 ile 3 Litre arası su tüketmelidir. Sağlık açısından çok önemli bir yer taşıyan Su, aynı zamanda yemeklerden önce de tokluk hissi yaratması için içilebilir. Yemeğe oturmadan önce içeceğiniz bir bardak su sayesinde tokluk hissedecek, daha az miktarlarda doyacaksınız.

Gün içinde yaşadığımız yoğun temponun etkisiyle stres, öfke ve anksiyete gibi durumlarda ilk başvurduğumuz şey yiyeceklere saldırmak oluyor. Bunu engelleyebilmek için, spor yapmak çok önemlidir. Her Gün düzenli spor yapan insanlarda stres, sinir, kaygı bozukluğu gibi bir çok duygu hali en alt seviyelerde yaşandığı gibi, aynı zamanda vücudun zinde kalmasını sağlayıp aşırı kilolardan da korumaktadır. Fazla kilolarınız varsa, spor yaparak onlardan kurtulmanız mümkündür. Ancak spor konusunda sabırlı olmanız gerekiyor. Bir Ay önce spor yapmaya başlayıp, sonucu gözle görülür şekilde alamadığınız zaman, spor yapmaktan vazgeçmemeli, uzun zamana yaymalı ve her gün 1 Saat de olsa spora yer ayırmalısınız.

Fazla kilolardan kurtulmak için yemek yememek bir çözüm değildir. Bu yüzden tokluk hissi yaşayabilmek adına, öğünler arasında meyve tüketmek yardımcı olabilir. Ana öğünlerin arasında tüketeceğiniz sebze ve meyveler sayesinde hem sağlıklı beslenmiş olacaksınız hem de kilo artışınızda değişime uğraşmamış olacaksınız.

Yemek yaparken ve yerken kullandığınız yağ miktarına dikkat etmelisiniz. Çok fazla yağlı yiyecekler tüketmeniz kolestrolünüzün yükselmesine neden olacağı gibi, aynı zaman kalbinize de zararlı olacaktır. Yağlı yiyecekler direkt olarak vücutta eritilemediği için fazla kilolara sebebiyet vermektedir. Sabah kahvaltılarınızda tereyağ yiyecekseniz, az miktarlarda tüketmeniz tavsiye ediliyor. Aynı şekilde yemeklerinizi de 1 yemek kaşığı yağ ile yapmanız, aşırıya kaçmamanız sağlığınız açıdan çok önemlidir.

Bir diğer konu ise şekerden uzak durmanız gerektiği gerçeğidir. Şeker, insan vücuduna zararlı olup, birçok hastalığın ana nedeni olarak temelde yer alıyor. Çay ve kahvelerinizi şekersiz içmeye özen göstermelisiniz. Eğer bunu yapamıyorsanız, kullandığınız şeker miktarını birer birer azaltarak şekerden kurtulmayı deneyebilirsiniz.doktor tavsiyesi ile birlikte tatlandırıcı kullanmanız da mümkündür.

Evinize gelen misafirlere ikram olarak tatlı yiyecekler yerine meyve ikram etmeniz hepinizin sağlığı açısından yararlı olacaktır. Misafirliğe gidilirken genellikle tatlı alınsa da, bu alışkanlığı meyve tüketmeye başlayarak değiştirmeniz mümkündür.

Aşırı kilo alımlarınızı durdurmak istiyorsanız ana öğünlerinizden vazgeçmeden, öğün atlamadan beslenmelisiniz.

Diyadinnet


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR