Hamilelik Döneminde İçilen Sigaranın Zararları | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Hamilelik Döneminde İçilen Sigaranın Zararları" Ayça ::: 11 Mar 2014

hamilelikte-sigaraSigara; kadın, erkek, hamile ayırt etmeksizin her insanın sağlığına fazlasıyla zararı olan kötü bir alışkanlıktır. Fakat siagara içen anne adayları, birçok sağlık meselesinde olduğu gibi sigara konusunda da, bebeğinin sağlığı için diğer insanlara nazaran daha dikkatli olmalıdır.

Gebelik döneminde bayanların sigara kullanması durumunda, annenin göbek bağıyla beslenen bebeğe, sigaranın içerdiği zehirler geçmektedir. Sigaranın içeriğinde bulunan zift, katran, nikotin, karbon monoksit ve diğer tüm zehirli Maddeler önce anne adayının solunum yollarına, sonrasında bronşlara, sonrasında göbek kordonu aracılığı ilebebeğe geçiyor.

Gebelik döneminde bebek, göbek kordunu sayesinde annesinin tükettiği yiyecek ve içeceklerden gerekli besinleri almaktadır. Bu yüzden gebe bayanların sigara kullanması kesinlikle zararlıdır. Sigaranın içinde bulunan nikotin, damarları büzme özelliğine sahip olup, rahme giden yollardaki kan akışını engeller. Aynı şekilde yine zararlımaddelerden biri olan karbonmonoksit, vücut hücrelerinezarar verir ve bebekte gelişim bozukluklarına sebebiyet verir. Ayrıca karbonmonoksit, Oksijen gidişlerini azaltarak anne kanında oksjien yetersizliğine neden olur. Bu da doğrudan bebeğin oksijen azlığı demektir. Bebekte oksijen azlığı olması, anneden bebeğe geçen besinlerin değerlerini azaltacak, bu da besin yetmezliğine yol açacaktır.

Gebelik döneminde sigara kullanmanın diğer zararlarını maddeler halinde sıralayacak olursak:

Erken doğumların sebeplerinden biri de gebelik döneminde sigara kullanımdır. normal gebelik süresi 38 ile 40 hafta arasıyken, sigara kullanan anne adaylarında bu sayı 38 haftadan daha önceye gerileyebilir.

Membran rüptürünün erken oluşması yani, doğum esnasında kendiliğinden yırtılması gereken kesenin, normal zamanından çok daha erken sürede açılması anlamını taşır ve bu da erken açıldığı takdirde bebek gelişimini tamamlamamış olabilir.

İntrauterde gelişim geriliği demek, göbek kordonuyla birlikte süzülerek bebeğin kanına karışan sigaranın zehirli maddelerin, besin yetersizliğine yol açması durumudur. Bebek gelişimini tamamlayamadan doğarsa, bir takım kalıcı rahatsızlıklara yol açabilir.

Sigaranın anne karnındaki bebeğe yarattığı bir diğer sorun ise, intrauer exitusdur. Bu da bebeğin ani bir şekilde anne karnında ölmesi demektir.

Sigara kullanımına bağlı tansiyon rahatsızlıkları yaşanılabilir. Bunun tıptaki adı, preaklampsidir. Anne adayının idrarında bulunan fazla Proteinler, vücutta Su toplamasına neden olup ödeme yol açabilir. Ayrıca görme bozuklukları da ortaya çıkabilir, gebelik de zehirlenmeler oluşabilir. Bu durum direkt olarak hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Hipertansiyon hastalarının çoğunda sigara kullandıkları ortaya çıkmıştır. Nikotinin damarları büzmesi sonucunda, ani bir şekilde damarlar büzülme ve daralma oluştuğu için, gebelik dönemindeki bayanlarda tansiyon yükselebilir. Bu da yine bebeğin gelişimi açısından olumsuz bir tablodur.

Sigara içen bayanlarda, gebelik dönemlerinde süt miktarlarında azalma görülebilir. Anne Sütü, bir bebek için son derece önemli bir besin kaynağı olduğu için, anne sütüyle beslenmeyen bebeklerde kalıcı bağışıklık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Sigara başta C vitaminleri olmak üzere, tüm vitaminlerin vücuda alımını engelleyerek hastalıklara davetiye açar. Özellikle gebelik dönemindeki bayanlarda kalsiyum ve C vitamini eksiklikleri görüldüğü için, sigara kullanımı yüzünden bu durum daha da artacaktır.

Prematüre bebekler, yani doğması gereken sürede doğmayan bebeklerin annelerinde yine sigara kullanımına rastlanmıştır.

Sigara kullanımına devam eden anne adayları, doğumdan sonraki Lohusalık döneminde vitamin kayıpları ve sütlerinde azalma yaşarlar.

Sağlıklı bir hayat için, hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığı için sigaradan uzak durmanızda fayda vardır. Gebe kalmayı planlıyorsanız ve sigara kullanıyorsanız, öncelikle sigaradan kurtulmanız, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenizi sağlayacak, bu sayede sağlıklı bir bebeği dünyaya getirmiş olacaksınız.

Diyadinnet


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR