Hamile Anneler Hangi Aralıkta ve Ne Sıklıkta Ultrasona Gitmeli? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Hamile Anneler Hangi Aralıkta ve Ne Sıklıkta Ultrasona Gitmeli?" Gülşen ::: 06 Haz 2014

Hamile Anneler Hangi Aralıkta ve Ne Sıklıkta Ultrasona Gitmeli

Hamile annelerin hamilelik boyunca kontrollerinde ultrason yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem için belli aralıkta muayeneye gitmek gerekmektedir. Peki ultrasona baktırmak için ne sıklıkta muayeneye gitmek gerekir?

Hamileliğin gerçekleştiğinden emin olmak için, anne adayı ultrasona sokulur. Yapılan ultrason ve tahliller ardından hamileliğin gerçekleştiği kesinleşirse daha sonraki adımlara geçilir. Bebeğin kalp atışları ve canlılığı gibi hususlar kontrol edilir. Gebeliğin ilk haftalarında bebeğin kalp atışlarının olmaması mümkündür. Bunun için birkaç gün beklemek gerekmektedir. Bunun sebebi ise kalp atışları çoğunlukla gebeliğin 5. ya da 6. haftalarında meydana gelir. Vajinal ultrason ile bebeğin canlılığının kesinleşmesinin ardından hamilelik ile ilgili tahliller de değerlendirilerek, gebeliğin kontrolleri yapılmalıdır.

Hamileliğin ilk haftalarında kanama görülürse…

Şayet anne adayının geçmişinde bir düşük varsa ya da hamileliğin ilk haftalarında kanama gibi problemler yaşandıysa, doktor tarafından erken ultrason önerilebilir. Hamileliğinizin 6. ve 10. haftalar arasında bu gerçekleşir. Doktor, erken ultrasonu gerekli gördüyse hemen ultrason için başvurmak gerekir. Genellikle vajinal ultrasondan ziyade, göbek üzerinden gerçekleştirilen bir ultrasondur.

Hamilelik boyunca ne sıklıkla ultrasona girilmeli?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verileri ışığından temel olarak yapılması gereken ultrason aşamaları sıralanmıştır;

Hamilelik gerçekleştiğinde hamileliğin ilk tespiti yapılır.
11 -14. haftada NT taraması için gerçekleştirilen ultrason. Bu prosedür bir perinatolog tarafından gerçekleştirilmelidir.
20-22. haftada ayrıntılı olarak yapılacak olan ultrason. Bu da, bir perinatolog tarafından gerçekleştirilmelidir.
30-32. haftada bebekteki gelişimin değerlendirilmesi.
36. haftada doğum öncesi genel değerlendirme amaçlı gerçekleştirilen ultrason. Bilimsel olarak kanıtlanmış araştırmalar ve incelemeler ışığında, ultrasonun yeterli olduğuna uzmanlar tarafından karar verilmiştir. Bunun yanında Türkiye şartlarında hamilelerin bebeği görme isteği ve anne adaylarında ortaya çıkabilecek muhtemel komplikasyonların ( şeker, tansiyon, idrar yolu enfeksiyonları gibi) tespit edilmesi sebebi ile bilimsel bir kalıntı bulunmamasına rağmen, 30. haftaya dek; 4 haftada bir, 30-36 hafta arası yapılır.
2-4 haftada bir, 37. haftadan doğuma dek haftalık takipler kabul görmektedir.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR