Gıda Masrafını Azaltmanın Yolları | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Gıda Masrafını Azaltmanın Yolları" Gülşen ::: 17 Nis 2014

Gıda Masrafını Azaltmanın Yolları

Ev alışverişi yaparken aslında fark etmeden birçok yanlışa düşmekteyiz. Sonra eve geldiğimizde aslında ne kadar çok harcayıp ne kadar az malzeme aldığımızı fark ederiz. Hem market hem de pazar alışveriş yaparken bazı noktalara dikkat edersek gıda masrafında büyük oranda düşme yaşadığımızı görürüz. İşte uzmanların dile getirdiği gıda masrafını azaltmanın yolları :

Basit değişikliklerle masrafınızı düşürün. İşte faydalı 9 öneri:

1- Mevsiminde alın: Bu alış-verişin en temel yasası. Bir ürünün mevsiminde, bolluktan dolayı o ürünün fiyatı daha düşük olur. Ayrıca yerel meyveleri ve sebzeleri mevsiminde almak, yıl boyunca değişik lezzetler tatmanızı sağlar.

2- Toplu alın: Kabuklu yemiş, tahıl ve baklagil gibi temel gıdaları toptan almak daha ucuz olabilir.

3- Dondurulmuş alın: Dondurulmuş gıdalar genelde daha ucuzdur ve mantıken ‘taze gıdalar’dan daha tazedir. Örneğin çilek ve yaban mersini, toplanır toplanmaz dondurulur. Daha da iyisi, gıdalarınızı alıp kendiniz dondurun.

4- Tüm gıdalara bakın: İşlenmemiş gıdalar, genelde işlenmişlerden daha ucuzdur. Poğaça ve börek yerine esmer un, şekerleme yerine elma almayı deneyebilirsiniz.

5- Bir bahçe oluşturun: Küçük bir bütçe ile kendi meyvenizi ve sebzenizi yetiştirebilir, gıdaları sağlıklı ve mevsiminde tüketebilirsiniz. En azından balkonunuzdaki birkaç saksıya salatalık malzeme ekebilirsiniz.

6- Günahlarınızdan arının: Kredi kartınızı önlem olarak bir süreliğine, mesela 2 hafta kullanmayın. Şunu bilin ki, işlenmiş bir gıdaya harcayacağınız para, onu tatmanın vereceği zevkten daha değerli olabilir.

7- İçecekleri sadeleştirin: Vücudumuzun ihtiyacı olan tek içecek sudur. Kolalı içecekleri ve işlenmiş mevye sularını alışveriş sepetinizde koymayın. Bu sayede vücudunuzu da arındırabilirsiniz.

8- Porsiyonlarınızı kontrol altında tutun: Daha az yerseniz, daha az ödersiniz. Gerçekten acıktığınız zamanın farkında olun ve yalnızca vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kadar yeyin. Bu sayede hem bütçeniz rahatlar, hem de fazla kilolarınızdan kurtulursunuz.

9- Etsiz pişirin: Haftada bir gün bile olsa et tüketmemek, alışveriş bütçenizde muazzam bir rahatlamaya neden olacaktır. Et yerine yumurta ve balık yemeyi deneyin.

Kaynak: Haber 7


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR