Gelinler İçin Özel Diyet Listesi | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Gelinler İçin Özel Diyet Listesi" Gülşen ::: 23 May 2014

Bu sene evlilik planı olan gelin adayları için en büyük sorunlardan biri de kilodur. En beğendikleri gelinlik içinde fit görünmek istiyorsanız sizlere özel diyet listemiz var. Artık düğün için fit olma zamanı geldi. İşte gelinler için özel diyet listesi:

Basit karbonhidratları azaltın

Beyaz şeker ve beyaz un, basit karbonhidrat içerir, emilimi çok hızlıdır. Vücutta çok çabuk enerjiye dönüşür ve fazlası yağ olarak depolanır. Besin kalitesi de oldukça düşüktür, boş enerji kaynağı olarak adlandırılır. Günlük enerji ihtiyacının kaliteli besin kaynaklarından karşılanması sağlık açısından her halükarda daha olumlu olur. Bu çok önemli ve yoğun zaman diliminde beyaz şeker ve şekerli besin tüketiminin azaltılması kilo almamak, kolay kilo verebilmek için çok önemli artı değere sahiptir.

Öğünlerinizin glisemik indeksini düşürün

Glisemik indeks, bir besinin kan şekerini ne kadar ve ne hızda yükselttiği ile ilgili bir terimdir. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürürler. Bu durum, açlık hissinin artmasına neden olur ve miktar kontrolü zorlaşır. Bu nedenle, basit karbonhidratlar yerine öğünlerde kurubaklagil, sebze, tam buğday ekmeği, makarna gibi kompleks karbonhidratlar yeterli miktarda yer almalıdır.

Doymuş yağ tüketimine bir son verin

Tereyağı, kaymak, kuyruk yağı gibi hayvansal kaynaklı yağlar, doymuş yağ kaynaklarıdır. Doymuş yağların kalp sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler araştırmalarca kanıtlanmıştır. Sofrada, doymuş yağ kaynakları yerine sıvıyağlar tercih edilmelidir.

Protein kaynaklarını doğru kullanın

Et ve süt ürünleri, hayvansal protein kaynakları; sebze, tahıl ürünleri ve kuru baklagiller ise bitkisel protein kaynaklarıdır. Günlük protein ihtiyacının yarısından fazlası hayvansal kaynaklı proteinden, yarısından azı ise bitkisel kaynaklı proteinden sağlanmalıdır. Bu dengeyi sağlamanın en kolay yolu, öğünlerde hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlere bir arada yer vermektir. Et, sebze ve ekmek grubu öğünlerde bir arada bulunmalıdır.

Lifler önemlidir, ihmal etmeyin 

Doğal yapıda lif içeren besinler tercih edilmesi, düğün telaşınızın olduğu yoğun zamanlarda sindirim sisteminizin destekçisi olacaktır. Lifler, midede dolgunluk yaratarak tokluk hissinin uzamasını sağlarlar. Besinlerin sindirim hızını yavaşlatırlar ve böylece kan şekerinin dengelenmesinde etkin rol oynarlar. Lifler veya diğer tanımlamayla posa; barsaktan zararlı maddelerin atılmasını sağlayarak kolon kanserine yakalanma riskini de azaltır ve barsaklarda su tutulmasını sağlayarak, kabızlıktan korurlar. Bu yararlarının yanı sıra, kolesterolü düşürücü etkileri olduğu düşünülmektedir. Ayrıca, lif içeren besinlerin enerji içeriği daha düşüktür. Sağlıklı ve yararlı lif alımını sağlamak için çiğ salatalara, sebze ve kurubaklagil yemeklerine yer vermeniz, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmeniz, meyve tüketiminizi artırmanız yeterli olacaktır.

Su içmeyi sakın unutmayın

Vücudumuzun yaklaşık % 60’ı sudan oluşmaktadır. Su, vücudumuzun işlevlerini doğru sürdürmesi için gereklidir. Bir yetişkinin günde yaklaşık 8-10 su bardağı su tüketmesi gerekir. Su, yarattığı doygunluk hissi ve vücutta oluşan yıkım ürünlerini vücuttan uzaklaştırması nedeni ile zayıflamak isteyenler için oldukça önemlidir. Ne kadar düzenli ve sürekli su içerseniz vücudunuz o kadar dengeli olur. Düğün öncesi bu yoğun ve dengesiz dönemde yeterli su içmek doping etkisi gösterir.

Tuz tüketiminde aşırıya kaçmayın

Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyonunuzun yükselmesine, ödem seviyenizin artmasına neden olabilir. Ödem ne kadar yüksek olursa kendinizi o kadar yorgun hissedersiniz. Yemeklere ekstra tuz ilave etmeden makul ölçülerde tuz kullanın.

Sabah uyanınca 1 saat içinde kahvaltı yapmalısınız.

Kahvaltıdan önce 

• 1 su bardağı ılık su
• 1 su bardağı kadar daha soğuk su

Sabah

• 1 su bardağı süt
• 1 dilim peynir
• 1 dilim ekmek
• Bol yeşillik ve çiğ sebze

Ara öğün

• 1 adet kabuklu elma

Öğlen 

• 1 avucunuzun büyüklüğü kadar ızgara veya haşlanmış et
• 1 avucunuzun dolusu makarna veya bulgur pilavı
• Yoğurt veya ayran
• Sınırsız salata ( az zeytinyağı ilaveli)

Ara öğün 

• 1- 2 adet taze meyve
• 1 avuç yağlı kuruyemiş ( fındık, fıstık, badem, ceviz)

Akşam

• 1 tabak sebze yemeği
• 3-4 yemek kaşığı haşlanmış buğday
• 1 su bardağı yoğurt
• Bol salata ( az zeytinyağı ilaveli)

1200- 1400 kal içeren bu diyet düğün öncesi dönemi maksimum verimlilikte ve rahat geçirmenizi sağlayacağı gibi kilo vermenizi de sağlar.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR