Evlilik Öncesi Gereken Kontroller | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Evlilik Öncesi Gereken Kontroller" Ayça ::: 08 Mar 2014

düğünEvlilik hazırlığı, güzel ve heyecanlı bir süreç olmanın yanı sıra, aynı zamanda telaşlı ve yorucu bir süreci de içinde barındırır. Gelinlik, damatlık, düğün salonu, davetiye vs. gibi şeylerin yanı sıra, sağlık kontrollerinin de yapılması büyük önem taşımaktadır.

Evlenmeden önce yapılacak testler, evliliğin getireceği sağlık risklerine yönelik olmalıdır. Bu riskler ve istenecek testler şunlardır:

I-Bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları
a-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (frengi, bel soğukluğu, hepatit B, AIDS). VDRL, HbsAg, HIV gibi kan testleri ve jinekolojik muayene yapılabilir.
b-Tüberküloz (verem): Mikrofilm çekilebilir.
c-Lepra (cüzzam): Muayene edilir.

II- Kan Uyuşmazlığı : Kan grubu tayini

III- Genetik Hastalıklar:
a- Akdeniz anemisi:Bilgisayarlı kan analizi
b- Kromozom bozuklukları (akraba evlilikleri): Genetik danışma
c- Metabolik hastalıklar (Fenil ketonüri,Hipotiroidi):tiroid testler.

IV- Psikiatrik hastalıklar:Psikiatrist muayenesi

Cinsel eğitimin ilkokul yıllarında alınması daha sağlıklıdır. Bu yıllardan sonra kişiler doğru veya yanlış bilgileri yetkisiz kimselerden öğrenmektedir. Bu yanlış bilgi alt yapısına sahip bir kişinin eğitimi daha zor olmaktadır. Yeterli eğitim almamış bir kişinin bu konuda yetkili (jinekolog, psikiatrist, aile hekimi) hekime gitmesi çok yararlı olacaktır.

Hemen bebek düşünmeyen çiftler doğum kontrol hapına düğünden önce mutlaka başlamalıdırlar.Doğum kontrol haplarının kullanıldığı ilk ay güvenirliliği düşük, ikinci ay ise en yüksek seviyesindedir. Eğer muayenesinde doğum kontrol hapını kullanmaya engel bir durum yoksa en az bir ay önceden hapa başlaması gerekir.

Evlilik Hazırlıkları


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR