Evde Mum Yapımı | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Evde Mum Yapımı" by DiLoSh ::: 24 Mar 2014

Mum Yapımı

Estetik ışıkları, ev ve bahçelerde yarattığı gizemli ambiyansları sayesinde mumlar, her evin vazgeçilmez dekoratif objeleri olarak kullanılıyorlar. İrili, ufaklı, kokulu, desenli ve resimlisi bile yapılıyor, yaydıkları pozitif enerji sayesinde, yaşam alanlarımızda sıklıkla kullanıyoruz. Aslına bakarsanız yapımı ve artık malzeme temini çok kolay olan mumların, çok fazla para harcamadan kendiniz üretimini yapabilir, evlerinizde kullanabilir ya da hediye olarak tasarlayabilirsiniz.

Kullanmadığınız, tek kalmış çay bardaklarından tutunda, teneke çikolata kutularına, plastik geri dönüşümü yapılabilen dekoratif gördüğünüz herhangi bir kaba ya da porselen çanakların içine dahi mum yapabilirsiniz. Eczanelerden, hırdavatçılardan, hobi evlerinden ve mum imalatçılarından edinebileceğiniz malzemeleri toparlayıp, evde mum yapımına başlayalım.

Mum yapımı için malzemeler: kalıp(yukarıda bahsettiğimiz fincan, bardak vb.), 1 kg parafin, 100 gram stearik asit(stearin), fitil, karıştırmak için çöp şiş çubuklar, eritme kabı, tencere, tercihe göre boya ve esans.

Öncelikle kalıbımızın içine fitili oturtalım. Bir adet tükenmez kalemin içini boşaltın ve dış kısmının içine fitili yerleştirin. Fitilin metal kısmına yapıştırıcı sürün ve mum kabınızın tam ortasına yerleştirin. Hafifçe basılı tutarak yapışmasını sağlayın. Fitilin uç kısmını sabitlemek için bir mandaldan yardım alarak, ortalı bir şekilde tutturun. Mandalın uzunluğundan daha geniş çapta bir kap seçtiyseniz eğer, uzun poşet kilitlerinden yardım alabilirsiniz. Tencerenizin içine parafini koyun, benmari usulü eritme yapmak için su dolu bir başka tencerenin içine yerleştirip, kısık ateşte ocağınızı yakın.

Kısık ateşte eriyen parafine stearik asidi ekleyin ve tahta çubuk yardımıyla karıştırın. Koku ve renk vermek istiyorsanız bu aşamada eklemeler yapabilirsiniz. Homojen bir kıvam elde ettikten sonra hazırladığınız kalıplara eriyik malzemeyi dökün. Donması için yaklaşık 8-9 saat beklemeniz yeterli olacaktır. Sabitlediğiniz fitili mandaldan kurtarıp bir makas yardımıyla, ucunda 2 mm bırakacak şekilde kesin.

Dikkat: parafin eriyince kızgın bir yağdan farksızdır. Ev kazalarına sebebiyet vermemek için tedbirlerinizi alın. Kalan malzemeyi kesinlikle lavabonuza dökmeyin, bir süre sonra donacağı için lavaboyu tıkayacaktır. Çocuklarınızı mekândan uzaklaştırın.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR