Ev Yapımı Peynir Tarifi, Evde Peynir Nasıl Yapılır? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Ev Yapımı Peynir Tarifi, Evde Peynir Nasıl Yapılır?" Ayça ::: 03 Mar 2014

evde-peynir-yapımı-1Hazır gıdalara ilave edilen katkı maddeleri, kendisinin ve ailesinin sağlığına önem veren kadınları endişelendirerek; ev yapımı, doğal gıdalara yönlendirdi. Kulağa ilk geldiğinde imkansız gibi görünen birçok şeyi artık kadınlar da kendi elleriyle tamamen doğal bir ortamda hazırlayabiliyor. Peynir de bunlardan biri.

EVDE PEYNİR NASIL YAPILIR?

*Peynir yapımı için 2 litre sütü kaynama aşamasına gelinceye kadar ısıtın ve içerine iki kaşık sirke özünü-normal sirke olarak yarım bardak ilave ederek karıştırın. Süt kesilerek suyundan ayrılacak ve yeşimtırak bir su altta kalırken peynir kesintileri üste çıkacak.

evde-peynir-yapımı-2

*Daha sonra ocaktan alıp 10-15 dakika kadar kenarda bekletelim. Temiz pamuklu bir bezi süzgecin içine serin ve süzgeci geniş bir kabın içine oturtalım.

*Peynir kesintilerini kevgirle tamamen toplayın süzgece aktaralım. 10-15 dakika sonra süzgeçten alıp bezin uçlarını bağlayın ve uçlarını bir çengele geçirip bir yere asalım. Yanlız altına gelecek bir şekilde kap koyalım çıkan suyu muhafaza edelim.

evde-peynir-yapımı-3

*2-5 saat bu şekilde bekletelim ve bezin içinde sıkışan peyniri alıp diktiğimiz bir bez torbaya koyalım ve bir tepsinin içine mantı aletini koyup üzerine torbayı yerleştirelim ve onun üzerine bir başka tepsi koyup onun üzerine de ağırlık versin diye su dolu bir ağırlık koyalım.

*5-6 saat bekleme süresi olduktan sonra peyniri çıkarıp tuzlayalım ve buzdolabına koyalım. Sonrasında ister salamura yapın ya da isterseniz bu şekilde tüketebilirsiniz.

*Mayalı Peynir İçin: Tadı bildiğiniz taze peynir gibi süt kokulu ve biraz çiğimsi olucak.

evde-peynir-yapımı-4

*Önce mikrobiyal bir maya bulun ve 5 lt sütü ısıtalım.(Sadece ısısı olucak ne soğuk ne sıcak )

*Daha sonra sütü bir tencereye alıp bir çay kaşığı sıvı mayayı karıştıralım. Tencerenin ağzını kapatıp üzerine bir battaniye yardımı ile sıkıca örtelim ve yine 5-6 saat mayalanmasını sağlayalım.

*5-6 saat sonunda suyunu süzdükten sonra yine 4-6 saat arasında bekletelim. Sonra tuzlayıp ve dolaba kaldıralım.

*Son olarak Sirkeli peynir ile aynı şekilde süt kestirilip kesildiği suyun içinden çıkarılmadan 15-20 dakika kaynatıp daha sonra süzme ve baskılama işleminden geçirin.

AFİYET OLSUN…

Kozmatik


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR