Etçil Bitki ve Özellikleri Nelerdir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Etçil Bitki ve Özellikleri Nelerdir?" Gülşen ::: 11 Tem 2014

Etçil Bitki ve Özellikleri Nelerdir

Yaratılan birçok bitkinin farklı farklı özellikleri bulunmaktadır. İşte bu bitklerden biri de etçil bitkidir. Oldukça farklı bir bitki olup zaman zaman insanları da korkuttuğu bitkidir. Peki bu etçil bitki nedir ve nasıl bir özelliğe sahiptir buna bakalım.

Etçil olan bitkilerin genel özelliği olan özel enzimler sayesinde hayvansal proteinleri sindirebilirler. Genelde doğada da olan bu tür bitkiler böcekler ve sinekler ile beslenirler. Böcekleri ve sinekleri yakalama konusunda usta olan bu tür bitkilerin yapraklarında yapışkan tüyler vardır. Aynı zamanda özel bir koku salgılayan bu bitkiler böcekleri ve sinekleri kendilerine çekerek avlayabilirler.
Bazı etçil olan bitkilerde kapana benzer ağız yapısı ile yakaladığı canlıları hapis ederek burada ölmesini sağlarlar. Canlılar öldükten sonra sindirerek kendilerine besin kaynağı yaratırlar. Doğada yaklaşık olarak 600 çeşit etçil bitki bulunduğundan bunlar genellikle et ile beslenirler. Aynı zamanda ot ile beslenen cinsleri de olduğu gibi etrafında yetişen bitkiler ile beslenirler.
Doğada bulunan etçil bitkiler yeşil renklerinin dışında farklı renklere de sahip olarak etrafında bulunan canlıları daha kolay avlayabilirler.
Böceklerde bulunan suyu emerek su ihtiyaçlarını uzun süre karşılayabilirler.
Yaşamlarını sadece böcek yemeden geçirebilirler. Uzun süre su ile beslenme özellikleri de vardır.
Büyüdükleri ve geliştikleri alanlar genellikle kurak alanlardır. Bu alanda su çok fazla olmadığından besin ihtiyaçlarını böcekler ile karşılayabilirler.
Fotosentez yaparak diğer bitkiler ile farklı olmadıklarını gösterirler.etobur bitkiler 300×199 Etçil Bitki Nedir ? Etçil Bitkilerin Özellikleri Nedir ?
Ülkemizde de görülen etçil bitkiler genellikle doğu anadolu bölgesinde sinekkapan olarak bilinir. Doğada bulunan sinekler ile beslenen bu bitkiler kurak topraklarda olduğu için besin ihtiyaçlarını bu şekilde karşılarlar. Yüzeyinde bulunan yapışkan yaprakları sayesinde sineklerin konduktan sonra kaçma gibi durumları olmaz. Salgıladıkları koku sayesinde böcekler ve sineklere davetiye çıkartarak kendilerine doğru çekebilirler.
Ülkemizde en çok bilinen ibrik otu ve sinek kapan etçil bitkilerin başında gelmektedir.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR