Enerji İçeceği İçmek Zararlı Mı? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Enerji İçeceği İçmek Zararlı Mı?" Gülşen ::: 11 Tem 2014

Enerji İçeceği İçmek Zararlı Mı

Enerji içecekleri günümüzde genç yaşlı birçok kişi içmektedir. Enerji verdiği düşünülen bu içecekler aslında hiçte masum değiller. İşte bundan dolayı enerji içecekleri içerken bir daha düşüneceksiniz. O halde enerji içeceklerinin zararları nelerdir ele alalım.

Enerji içeceklerinin içerisinde bulunan bir çok kimyasal madde kişinin vücut sağlığını etkileyen unsurlar ile doludur.
Bunlar kafein , taurin , guarana ,amino asitler , uyarıcı maddeler içerir. Sağlık sorunları olan kişilere bu maddelerin yan etkileri oldukça fazladır. Enerji içeceğinin üretim amacı uzun yol şoförlerin kullanımı için üretilmiş fakat kısa süre içerisinde bir çok marketlerde satışa sunulmaya başlanmıştır.
İçeceklerin kullanım amaçları uyanık kalmak ve kişiyi zinde tutmak için kullanılsa da her yaş grubundan kişi bilinçsiz bir şekilde bu ürünü tüketmektedir. Sürekli aynı şekilde kullanıldığında kişiye bağlılık yaparak yan etkilerini oluşturmaktadır.
Psikolojik olarak da etkileyen bu içecekler çok fazla alındığında kişinin psikolojik dengesini de bozmaktadır. Uzmanların yaptığı araştırma ile günümüzde bir çok enerji içeceği alkol ile tüketildiğinden daha fazla zarar vermektedir.
Enerji içeceklerinin yan etkileri ;
-Bir çok marka ile piyasaya sunulan enerji içecekleri ; hamile ,çocuklar , kalp hastaları ve yaşlılar gibi risk altında bulunan kişiler tarafından tüketilmemelidir.
– İçerisinde çok fazla kafein bulunduran enerji içecekleri vücut sıvısını azaltarak performans düşüklüğüne neden olur. Yorgunluğa yol açarak kullanım amacından farklı bir boyuta ulaşır.
– Gün içerisinde 400mg değerinde alınması gereken kafein miktarını günlük yaşantınızda çay ve kahve ile birlikte aldığınız için ekstra içeceklere ihtiyaç duyulmamaktadır. Bu içecekler ile daha fazla sıvı kaybına yol açacağı için bir çok kişinin ölümü ile sonuçlanabilmektedir.
– Özellikle spor öncesi veya spor sonrası tüketilen bu içecekler sıvı kaybına yol açacağı için şeker eksikliği ile birlikte kişide ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.
En çok gençler tarafından tüketilen bu içecekler ayrıca alkol kullanımını da tetiklemektedir. Alkol tadını tatlı bir hava katması ile alkol içimine daha kolay bir hale getirmektedir.

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR