Düzenli Egzersizin Faydaları | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Düzenli Egzersizin Faydaları" Ayça ::: 10 Mar 2014

egzersizSağlığın yolu beslenmenin yanı sıra aynı zamanda da spordan geçer. Düzenli yapılan egzersizler hem formunuzu korumanıza yardımcı olur hem de uzun ve sağlıklı bir hayata sahip olursunuz. Hem fit bir görünüme sahip olup hem de sağlıklı olmayı kim istemez ki?

1. Egzersiz kiloyu kontrol eder

Egzersiz aşırı kilo almanızı engellemeye yardımcı olur ve fazla kilolarınızdan da kurtulmanızı sağlar. Egzersiz yaptığınız zaman kalori yakarsınız. Her gün düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın. Bunu yapamıyorsanız bile gün içinde daha aktif olmaya gayret gösterin. Örneğin uzun süre ile oturmayın. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Markete araba yerine yürüyerek gidin.

2. Egzersiz hastalıklarla savaşır

Kalp hastalığından mı korkuyorsunuz? Ya da yüksek tansiyonu önlemek mi istiyorsunuz? O halde daha aktif olun ve düzenli olarak egzersize başlayın. Çünkü egzersiz iyi kolesterolü düzeyini artırıyor ve kötü kolesterolü düşürüyor. Kalp hastalıkları riskiniz egzersizle birlikte azalıyor. Egzersiz ayrıca diyabet, inme, metabolik sendrom, depresyon, kanser, artrit gibi hastalıkların da riskini azaltan önemli bir etken.

3. Egzersiz ruh halini geliştirir

Egzersizle stresli bir günün sonunda rahatlama imkanı bulursunuz. Egzersiz beyindeki mutluluk hormonlarının düzeyini artırıyor. Kendinizi daha mutlu ve rahatlamış hissedersiniz.

4. Egzersiz enerjiyi artırır

Düzenli fiziksel aktiviteler kas gücünüzü artırır ve dayanıklılığınızı geliştirir. Egzersizle organlarınıza oksijen taşırsınız ve organlarınızı beslersiniz. Kardiyovasküler sisteminiz daha etkili çalışır. Kalbiniz ve akciğerleriniz daha etkili çalıştığı zaman daha enerjik olursunuz.

5. Egzersiz uykuyu geliştirir

Uykuya geçmede zorluk yaşıyor musunuz? Veya uzun süre ile uyuyamıyor musunuz? O halde düzenli olarak egzersiz yapın ve daha aktif kalın. Çünkü egzersiz uykuya geçmenizi kolaylaştırır ve daha kaliteli ve uzun süre ile uyumanıza yardımcı olur. Fakat egzersizi sabah ve öğlen vakitlerinde veya akşama doğru yapın. Akşam saatlerinde veya uyumaya yakın egzersiz yapmayın. Egzersizi uyku öncesi en az 4 saat önceden yapmış olun.

6. Egzersiz cinsel yaşamınıza olumlu etki yapar

Kendinizi cinsel ilişki için çok yorgun hissediyor musunuz? Egzersizle enerjinizi artırarak cinsel yaşam için kendinizi daha hazır ve enerjik hissedebilirsiniz. Düzenli olarak egzersiz yapan kadınlar daha çabuk uyarılırlar. Erkeklerde ise düzenli egzersizle ereksiyon sorunları azalır.

7. Egzersiz eğlenceli olabilir

Egzersiz zamanları hoşça vakit geçirmek için mükemmel anlar olabilir. Dışarıda egzersizle başka insanlarla tanışma ve sosyal ilişkilerinizi geliştirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kadınlık Bilinci


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR