Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür?" Gülşen ::: 13 Tem 2014

Duvar Kağıdı Nasıl Sökülür

Duvar kağıdı sökmek kolay bir iş değildir. Hele ki eski tarzda duvar kağıtlarını sökmek adeta işkence olur. Evinizde duvar kağıdı kullanıyor ve sökmek istiyorsanız bunun için sizlere özel en pratik yolunu paylaşacağız.

Eğer şimdiye dek evde boya ve tamirat işleriyle pek alakadar olmadıysanız ve sökülecek duvar kağıdı da eski tip duvar kağıdı ise, size verilebilecek en iyi tavsiye iyi bir boya ustasıyla anlaşmanız olacaktır. Çünkü duvar kağıdını sökmeyi herkesin çabucak yapabileceği kolay bir iş gibi göstermek haksızlık olur. Üstelik duvar kağıdının sökülmesinin ardından zaten bir boyacıya boya yaptıracaksanız, bu işi sizin üstlenmenizin de pek bir anlamı olmaz. Ancak baştan şartlarınızı konuşun, eğer usta iyi bir usta değilse ve duvar kağıdını sökmekte beklediğinden çok zorlanırsa, işin yarısında maliyet artışı ile karşınıza çıkabilir.

Malzemeler

Duvar kağıdı sökmek için yanınızda bulunması gerekenler:

Yerleri ve etrafı korumaya almak için muşamba, naylon benzeri örtücü malzeme, duvarda iz bırakmayacak bant.
Duvar kağıdını ıslatırken kova, ılık su, yumuşatıcı / çözücü (detaylar aşağıda), boya fırçası veya rulo veya sünger
Sökülen kağıtları atacak çöp kovası veya torbası
Spatula, maket bıçağı, duvar kağıdı kazıyıcı (zor duvar kağıtlarında), sert fırça, merdiven
İşlemlerden sonra duvarı temizlemek gerekirse zımpara, dolgu macunu, deterjanlı su
Duvar Kağıdı Sökme Yöntemleri

Duvar kağıdı sökülürken kullanılan en yaygın yöntem duvar kağıdının duvardan ıslatılarak çıkarılmasıdır. Peki bu işlemin ayrıntıları nelerdir?

1. İlk önce odayı hazırlamalısınız. Odada eşyalarınızın, zeminin ıslanmaması için muşamba benzeri bir malzeme ile zemini kaplayın. Eşyalarınızı kenara çekin. Elektrikle ilgili priz, düğme vb kesinlikle su almamalı. Onları da kaplayın. Ayrıca odanın sigortasından elektriği kesin.

2. Boya yaparken tüm camları açmak adettir ama duvar kağıdı yaparken, kağıdın çabuk kurumaması ve suyu iyice emmesi için en iyisi odada camları kapalı tutmaktır.

Duvarı Nasıl Bir Suyla Islatacağız?

3. Duvar kağıdını ıslatmak için kullanacağınız su, sade bir su olmayacak. Bir kova ılık suya yumuşatıcı deterjan veya bulaşık deterjanı ya da bir miktar kağıt tutkalı katılır. Duvarlar bu karışımla ıslatılmalıdır. Duvar kağıdı üzerine yeniden duvar kağıdı yapıştırıcısı sürmek kağıdı yumuşatmak için bir başka yöntemdir.

4. Sert duvar kağıtları için, eğer çok geniş bir yüzey söz konusu değilse özel duvar kağıdı sökücü kimyasallar kullanılabilir. Bu duvar kağıdı sökücü kimyasalları yapı marketlerde bulabilirsiniz. Ambalajın üzerinde nasıl bir karışım hazırlayacağınız yazılıdır, talimatlara uymaya özen gösterin.

5. Suyu hazırladıktan sonra ideali, duvar kağıdının suyu iyice emmesi için duvar kağıdında delikler açmaktır. Bunun için yurt dışında özel olarak üretilmiş duvar kağıdı deliciler vardır. Yapı marketlerde benzer bir ürün bulamazsanız maket bıçağıyla duvar kağıdına dikine kesikler atılabilir. Ancak alttaki yüzeye zarar vermek istemiyorsanız dikkatli olmalısınız.

Duvar Kağıdı Sıvıyı İyice Emmeli

6. Duvar kağıdına hazırladığınız karışımı süngerle, boya fırçasıyla ya da rulo fırçayla – zeminin genişliğine göre – sürebilirsiniz. Çok geniş bir duvar değilse bir sprey şişe ile de duvar ıslatılabilir. Islatma işleminden sonra on dakika kadar ıslattığınız bölümde duvar kağıdının sıvıyı emmesini bekleyin. Duvar kağıdı iyice suyu çekmez ve yeterince ıslanmazsa sökme işi zorlaşır. Kağıdın kabaracağı kadar su kullanmalısınız.

7. Duvar kağıdını elle veya spatula yardımıyla sökmeye başlayın. Sökme işleminde duvarda kazınması gereken parçalar kalabilir. Sert fırça, spatula ya da duvar kağıdı kazıyıcı benzeri malzemeleri deneyebilirsiniz.

8. Duvar kağıdının kabarmadığı ve kolay sökülmediği durumlarda gerekiyorsa biraz daha kağıdı ıslatıp bekleyebilirsiniz. Kuruma sorununa karşı duvarda kısım kısım çalışabilirsiniz.

9. Duvar kağıdını aşağıdan başlayıp yukarı doğru sökün ve zorlandığınız yerde bir spatuladan yardım alın.

10. Her şeye rağmen bir türlü sökülmek bilmeyen ağır duvar kağıtlarında, çok geniş duvarlarda ya da suyu bir türlü emmeyen duvar kağıtları için buharlı duvar kağıdı sökme makinesi kullanılması tavsiye edilir.

Vinil Duvar Kağıtları

Eğer şanslıysanız, ne duvar ne de duvar kağıdı fazla problemli değildir ve sizi fazla uğraştırmayacak yeni tipte, kolay sökülen bir duvar kağıdıdır. Öyleyse hemen bir kutlamayı hak ettiniz!

Daha ucuz ama çok kullanılan tipteki vinil duvar kağıtları ise genellikle iki katlıdır. İlk kat kolay sökülür ama ikinci kat yine zaman alır. Vinil duvar kağıtlarının üzeri PVC kaplı olduğundan, ilk katı suyla ıslatmak işe yaramayabilir çünkü bu tip ürünler suyu emmez. Bu ilk kat için yapmanız gereken duvar kağıdına spatula ile kesikler atmak ve kesik attığınız yerden yavaşça çekerek sökmenizdir.

Vinil duvar kağıtlarının sökülen ilk katmanının altından ikinci bir katman çıkabilir demiştik. Yeniden bir duvar kağıdı döşenecekse bu katman üzerine uygulama yapılabilir. Eğer bu ikinci katman da mutlaka sökülmek isteniyorsa yukarıda sözü geçen ıslatma işlemlerinin uygulanması gerekecektir.

Sökme İşleminden Sonra

Duvar kağıdını sökmeye başlamadan önce, ne kadar dikkat etseniz de duvar kağıdının altındaki alçının zarar görebileceğini unutmayın. Duvara tekrar alçı yapılmayacaksa, her adımda dikkatli olunması gerekir.

Duvar kağıdı söküldükten sonra duvarın artıklardan ve tutkaldan arındırılması, temizlenmesi gerekebilir. Bu durumda zımpara yardımıyla duvarı temizlemek, delikleri macunla kapatmak yani herhangi bir işlem öncesi duvarı yeniden pürüzsüz ve düz bir hale getirmek gerekir.

kaynak yapı dekorasyon 360

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR