Dünya Kadınlar Gününün Doğuşu, Kadınlar Gününün Hikayesi | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Dünya Kadınlar Gününün Doğuşu, Kadınlar Gününün Hikayesi" Ayça ::: 08 Mar 2014

dunya-kadinlar-gunuHayatını fedakarlığa adamış ancak birçok toplumda hak ettiği değeri göremeyen kadınların günü nasıl doğdu, hikayesi nedir merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü her yıl 8 Mart’ta kutlanan ve Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak tanımlanmış uluslararası bir gündür. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, bireysel ve ekonomik özgürlüklerinin kutlanmasına yöneliktir.

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York şehrinde, konfeksiyon ve tekstil fabrikalarında çalışan 40.000’e yakın dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Polisin işçilere saldırması üzerine, işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçarak fabrikaya kilitlenmeleri ve ardından çıkan yangın sonucunda 129 kişinin hayatını kaybetmesi trajik bir hal aldı. İşçilerin cenaze törenine on binlerce kişi katıldı… Yıllar sonra, 1910 yılında Danimarka’nın Kopenhag şehrinde düzenlenen 2. Enternasyonel Organizasyonu’ nda, Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oy birliğiyle kabul edildi.

1975 yılını, ‘Dünya Kadınlar Yılı’ ilan eden Birleşmiş Milletler, 16 Aralık 1977 tarihinde, 8 Mart gününün tüm kadınlar için ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak kutlanmasına karar verdi. Yaşanan bu olaylar karşısında verilen mücadeleler sonucunda 8 Mart, tüm dünya kadınlarının yaklaşık yüz yıldır kutlanan ve tüm dünyada kadın haklarının ifade edildiği bir gün haline geldi.

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Türkiye’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlandı. 1975 yılında ve sonraki yıllarda daha yaygın ve geniş kitleler tarafından kutlandı. Kutlamalar, sokaklara kadar indi.  ”Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi düzenlendi. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra, dört yıl  herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984′ten itibaren, tekrar kutlanmaya devam eden ‘’Dünya Emekçi Kadınlar Günü’, her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından kutlanmaya devam ediyor.

Mehtap Kaya


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR