Dudaklarımız Neden Kurur? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Dudaklarımız Neden Kurur?" Ayça ::: 02 Mar 2014

dudak-kuruması

Dudak kuruması özellikle soğuk havalarda en çok karşı karşıya kaldığımız can sıkıcı durumlardan biridir. Dudaklarımız kuruduktan sonra çatlar ve ortaya pul pul dökülmek üzere olan bir dudak görünümü çıkar. Fakat dudak kuruması tek bir nedenle sınırlı değildir.

Dudak kuruması genelde en sık yaşanılan sorunlardan biridir. Dudak kuruması en çok mevsim geçişlerinde ve aşırı sıcak ile aşırı soğuk havalarda daha da çok karşımıza çıkar.

Dudak kuruması sonrasında genellikle dudak çatlaması ile sonuçlanır. Dudak çatlaması ise dudak yarasına ve hatta bazen dudakta kanamalara bile neden olabilir. Yeyip içerken acı yaratabilir ve rahatsız edici bir durum yaratabilir.

Yara olmasa bile dudak kuruması sonrasında dudakta yanma oluşturarak insanı rahatsız edici bir durum yaratır. Dudak kurumasının nedenlerinden biri de az su tüketmektir. Az su tüketen insanların dudakları çok su tüketen insanlara oranla daha fazla kurur ve çatlar.

Eğer sigara kullanıyorsanız dudak kurumasını sık sık yaşamanız kaçınılmaz olur. Çünkü sigara dudakların kurumasında ve çatlamasında önemli bir role sahiptir.

Dudaklarınız sık sık kuruyorsa vücudunuzda B vitamini eksikliği de olabilir. B vitamini eksikliği dudak çatlamasına ve kurumasına neden olur.

Stres bir çok hastalığın altında yatan önemli bir nedendir. Vücuttaki bütün dengeleri alt üst eden stres dudaklarda da kuruma ve çatlamaya uzun süreli neden olabilir.

 Anne Çocuk


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR