Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir?" Gülşen ::: 10 Nis 2014

Doğru Anaokulu Nasıl Seçilir

2014-2015 yılından anaokuluna başlayacak olan minikler için en önemli konuda anaokulu seçimidir. Ailelerin en çok merak ettikleri de çocuğu ya da çocukları için nasıl bir anaokulu tercihi yapmak gerekli olduğudur. Çünkü küçük yaştan itibaren çocukların okulu sevmesi için anaokulu ve öğretmen seçimi çok önemlidir. İşte bu konuda uzman görüşler doğru anaokulu nasıl seçilir bilgi vermektedir:

Anaokulu / Yuva Seçimi için Kriterler…

Eve Olan Mesafe

En iyisi olmasa da, eve en yakın okul en avantajlısı. Yuva çocukları için evde kendi kendine oynayarak geçirdiği zaman da önemli zira. Mesafeyi uzatacaksak da, seçimde önceliği kurumun felsefesine vermek lazım. Nasıl bir felsefeye sahip ve ne tarz aktiviteler yaptırıyorlar sorusu başlangıç için önemli.

Burada diğer önemli nokta, felsefenin kurum bütününde benimsenmiş olması. Okulu tanıtan kişiler okulun ya müdürü ya da sahibidir. Kör bir noktaya düşmemek için, çocuğun zamanını birlikte geçireceği sınıf öğretmeniyle görüşmek gerekir. İdarenin anlattığı işleyişle, felsefeyi uygulayacak olan öğretmen paralel mi, görmüş olursunuz.

Bu konudaki en iyi ipuçlarını tanışmayı bahçe saatine dek getirerek yakalayabilirsiniz.

Bahçe çocukların en özgür olması gereken yerdir. Öğretmen ve çocukların yüzlerine odaklanın, ifadeleri size oranın gerçekte nasıl bir yer olduğunu fısıldayacaktır.

Çatışma Çözüm Yöntemi

Yuvaya başlanan 3- 3,5 yaşları ben’den biz’e geçişin yaşıdır. Bu eşikte bolca çatışma olması kaçınılmaz. Görüşmeye gittiğiniz okula çatışmaları nasıl çözüklerini sorun.’ Mola yöntemi, düşünme köşesi’ gibi şeyler duyuyorsanız mekânı hızla terk edin.

İdeal cevap, “Önce kendileri çözmeleri için onlara bırakıyoruz. Çözülemiyorsa da mağdur olana ve edene eşit ilgi göstererek hallediyoruz” gibi bir şey olmalı.

Motivasyon Yöntemi

Gelişimleri açısından 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklar asla yarıştırılmamalı, kendileri olmaya motive edilmeliler. Annenin aslında şart da görmediği en başarılı öğle uykusunu uyuyan, ya da tabağındakileri süpürmesi beklenmeyen çocuğun karşısında bulduğu yemeğini en güzel yiyen öğrencinin olduğu ortamlarda, çocuklar kendi iç motivasyonlarını kaybederler. Gülen surat çıkartmaları ya da yıldızlar, çocukları yarıştırdığı ve iç motivasyonun sesini bastırdığı için yanlış uygulamalardır.

Buraya kadar çokbilmiş veli damgasını yemediyseniz, bir de bahçe kullanımını sorun.

Bahçe Kullanımı

Çocuğunun oksijen almasının yapacağı el işinden daha önemli olduğunu düşünen veli sorusu: Çocukların bahçe saatleri nasıl düzenleniyor? Hangi koşullarda dışarı çıkıyorlar?

Yanlış cevap: Hava soğuksa çıkarmıyoruz. Bu cevabı veren okulun yazın da sıcak diye çıkarmıyor olması muhtemel.  Sonra ilkbaharda alerjenler var, sonbaharda da çocukların üzerine yaprak düşer maazallah.

Şayet bahçe denebilecek bir alan varsa, doğru cevap “Sulu sulu yağarken hariç, çocukları her gün çıkarıyoru” olmalı.

Sınıfın Büyüklüğü ve Mevcudu

Mahalledeki her çocuğun bahçesi ağaçlık, hademesi sevgi dolu, müdürü tatlı sert tapılası, hocası bakkaldan paketi alınıp taşınılası yakın bölge okuluna gittiği zamanlarının yegane kriteri. Bak sen nelere geriledin…

Metrekare başına sayı vermek isterdim sevgili anne, ama bu işte bir ortalama yok. Sınıfı görün, kişi sayısını sorun, ortamı hayal edin. Boğulacak gibi olduysanız kaçın. Nefes alabiliyorsanız üst limit ne, onu öğrenmeye çalışın.

Öğrenmekte fayda olan bir diğer şey de, öğretmen sayısı. Çok öğretmen iyi anlamına gelmediği gibi, çok yetişkin gürültüsü anlamına gelebilir.

Ancak 20 çocuklu bir sınıfta tek öğretmen de olmaz. Çocuklardan biri tuvalete gitmek isterse, içeridekilerle ilgilenen bir kişinin daha olması gerekir. Öz bakım önemli olduğundan ve bu dönemde çocuğun aldığı ‘Ay pis elleme’ gibi geribildirimlerin yetişkin hayatına sirayet etme gücü olduğundan, tuvalet temizliğine yardımcıların bakması da yanlış cevaptır. Tuvalete stajyer götürüyor cevabı alıyorsanız, kızıl ötesi bakın. Kurum stajyer öğretmen çalıştırmayı huy edinmiş mi, anlamaya çalışın.

Beslenme

Yemek anaokulunda pişmeli. Nugget, çiko-bilumum-tella, kış ortası bezelye varsa, sorun vardır. Evde başka türlüsü olabilir, ama eğitim kurumunda bu işin doğrusu olmalı. Çocuğuma şunu-bunu yedirmeyin de diyemezsiniz, yoksunluk yaratır.

Oryantasyon Yöntemi

Gün gün artan saatlerle adaptasyonu sağlanan çocukların, okula alışması daha sorunsuz oluyor. Okulda çocuğunun ne kadar süre kalması gerektiğini kestiremeyen veli için ideal süreye dair bir çizelge vermek gerekirse,

  • 3 – 3,5 yaşa kadar arada oyun gruplarına katılarak bakımını evde verin.
  • 3 yaşından sonra 5 yarım gün yuvaya gidebilir. Evde bakım verecek durum yoksa, yemek de yesin, öğlen de kalsın, 1 aktivite daha yapsın diyerek okulda geçen süre uzatılabilir. Ancak çocuğun tepkisini izlemek lazım.
  • 3 -4 yaş arasında uzun yarım gün olabilir. ‘Ben/ben’ ihtiyaçlarının karşılanması için 15.00 sularında eve gelmesi tercih edilir.
  • 4 bitince bir sonraki seneye hazırlık olması için süre biraz daha uzatılabilir.

Yabancı Dil

İdeali 3-6 yaş arasındaki çocukların yabancı dili, anadilinde konuşan birinden ders alarak değil maruz kalarak öğrenmesidir. Ancak sürekli yabancı dilde öğrenim veren bir sınıfa gönderecekseniz, şuna dikkat edin: Bu yaş çocukların çoğu ‘annemi özledim’ diye ağlar, böyle bir anda kurumun nasıl yaklaştığını öğrenmeye çalışın. Çocuğa kendi dilinde, şefkatle açıklama veren birinin olması önemlidir.

Ağlamaya Gösterilen İlgi

Çocukların ağlamasına nasıl yaklaşıldığının önemi büyük. Bu soruya dikkatini dağıtıyoruz cevabı yanlış, nedenini anlamaya çalışıyoruz cevabı doğrudur.

Ekstra Ücretler

Okulun aylık ya da yıllık ücretinin üzerine eklenen giysi, gezi vb. başka maliyet var mı, öğrenmeye çalışın. Böylece karşılaştırılabilir gerçek fiyata ulaşmış olursunuz.

İdeal cevapları veren tek bir kurum bulmak mümkün değil. Edineceğiniz cevaplar kalbinizi dinlediğinizde doğru seçeneği bulmanıza yardımcı olur umarım.

Son söz:

Bu sorular veliye doğru okulu göstermek için olup, okula arıza veliyi göstermek için değildir. Okullara danışacak velilerin kurumda bırakacağı etkiden Maria Montessori ve HT Hayat sorumlu tutulamaz. Kolay Gele.

kaynak ht hayat


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR