Dış Gebeliğin Nedenleri ve Tedavisi | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Dış Gebeliğin Nedenleri ve Tedavisi" Ayça ::: 07 Mar 2014

dış-gebelikDış gebelik, hamilelikte oluşan en büyük problemlerden biridir. Döllenen yumurta ile oluşan zigotun, uterus yerine uterus vajina ile rahmin arasında herhangi bir yere tutunması ve orada gelişmesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Erken teşhis ile tedavi edilebilmektedir.

Dış Gebeliğin Sebepleri Ve Tedavisi

Dış gebeliğin başlıca sebebi fallop tüplerinde meydana gelen daralmalardır Bu daralmalardan dolayı zigot uterus içine doğru hareket ederken takılı kalmakta ve bu bölgeye yerleşmeye çalışmaktadır. Bu yerleşme çalışmaları sırasında çeperlerde kanamalara sebep olarak anne adayının hayatını tehlikeye sokmaktadır.
Bunun gibi oluşan dış gebelikler genelde kanama şeklinde dışarıya atılır ve teşhis edilemez hal alır.
İlerlemiş dış gebeliklerde anne adayında normal gebelik belirtilerinin yanı sıra, şiddetli ağrılar, yumurtalık bölgesinde kas kasılmaları, Baskı hissi ve kanamalar gibibelirtiler görülebilmektedir. Bu belirtiler daha çok gebeliğin 8-12 haftalarında görülmektedir.

Bu tür bir durumla karşılaşıldığı zaman mutlaka doktora başvurulmaldır. Ultrason ve kan testi sonucunda annede dış gebelik olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Dış gebeliklerde bebeğin yaşama şansı olmadığından temel amaç anne adayının hayatının devamlılığını sağlamaktır.
Dış gebeliğin sonlandırılması için yapılan ameliyatlarda anne adayının yeniden hamile kalma olasılığı düşebilir. Bunun yanı yeni bir dış gebelik oluşma şansı artmaktadır. Çünkü yapılan operasyonlar sonrasında fallop tüplerinde hasarlar meydana gelebilmektedir. Yani, bir kez dış gebelik yaşamış bir anne adayının, bir dahaki hamilelik olasılığında derhal doktora başvurması ve süreci doktor kontrolünde takip etmesi gerekir.
Dış gebeliklerde anne adayının Yeniden Hamile kalma isteği olması durumunda mutlaka doktor gözetiminde ve kontrolunde süreç takip edilmelidir. Ayrıca Dış gebelik yaşamış anne adayının psikolojik destek almasında da fayda vardır.

Sağlıklı Birey


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR