Diş Beyazlatan Yiyecekler | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Diş Beyazlatan Yiyecekler" Gülşen ::: 11 Haz 2014

Diş Beyazlatan Yiyecekler

Dişlerimiz zamanla yediğimiz yiyeceklerden dolayı )kahve, çay, sigara vs.) sararma ile karşı karşıya kalmaktadır. Sararmış bir dişler de kimsenin hoşuna gitmeyecektir. İşte dişlerinizin daima beyaz kalmasını istiyorsanız diş beyazlatan yiyecekler şunlardır:

Çilek: Malik asit içeren meyve diş yüzeyindeki rengi alıyor. Çileği dişlerinize sürmek ya da sadece bir avuç çilek yemek bile dişlerinizin üzerinde lekeler oluşmasını engelleyecektir. Ancak bu işlemden sonra ağzınızı mutlaka çalkalamanız gerekiyor.

Portakal: Portakal kabuklarının iç tarafının dişleri beyazlama etkisi var. Ayrıca portakalın içinde yer alan asit, dişi beyazlatma etkisine de sahip. Portakalı yemek yerine suyunu içmek de işe yarıyor.

Badem ve ceviz: Bu sert yiyecekler diş plaklara sürtünerek diş yüzeyindeki lekelerin çıkmasına katkıda bulunuyor. Limon suyu: Oldukça asitli olan limon suyu dişlerinizi beyazlatmada da etkili. Ancak çok sık uygulanmaması gerekiyor çünkü fazla asit diş minesine zarar verebiliyor.

Elma sirkesi: Limon suyu gibi elma sirkesi de dişleri beyazlatmak için kullanılabilir. Karbonatla karıştırılıp dişlere sürülerek diş macunu gibi de kullanılabilir.

Elma: Elma, diş etlerini güçlendiriyor ve fazla miktarda su içerdiği için tükürük üretimini artırarak dişlerin beyazlamasına katkıda bulunuyor. Kötü nefes kokusu ve ağızda plaklara yol açan bakterileri etkisiz de hale getiriyor.

Kereviz ve havuç: Bu besinler de tükürük üretimini artırdığı için dişlerin beyazlamasına yardım ediyor. Sert oldukları için dişlerdeki yiyecek kalıntılarını ortadan kaldırıp diş etlerini güçlendiriyor.

Brokoli: Brokoli dişleri kaplayan ve leke tutmasını engelleyen minerallere sahiptir. Diş yüzeyinde ovma etkisi bırakan bu sebze, özellikle dişinizi fırçalama fırsatı olmayan zamanlarda doğal bir diş fırçası işlevi görebiliyor.

Su: Tükürük seviyesini yüksek tutarak ağız içinin temiz kalmasını sağlar. Özellikle leke yapıcı özellikleri bilinen yiyecekler tüketilirken ara ara su içmek bu etkiyi azaltır.

Armut: Bu sert meyve de dişlerdeki yemek kalıntılarını uzaklaştırarak, dişlerin temiz ve parlak kalmasını sağlıyor ve lekelere yok açan bakterilerin oluşmasını önlüyor.

Süt ve yoğurt: Süt ve süt ürünleri, yüksek kalsiyum içerikleri sayesinde dişleri güçlendirirken, diş minesinin de daha sağlıklı ve beyaz olmasını sağlıyor.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR