Depresyonu Önleyen Besinler | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Depresyonu Önleyen Besinler" Ayça ::: 11 Mar 2014

kadınlarda-depresyonDepresyon, birçok kişi tarafından önemsenmese de kanser gibi oldukça ciddi hastalıklara sebebiyet veren ve tedavi gerektiren ruhsal bir rahatsızlıktır. Hatta depresyon yeteri kadar önemsenmediğinden, çoğu insan depresyonda olduğunun farkına dahi varmaz. Depresyonun önüne geçmenize yardımcı olan besinlerden bahsedeceğiz bu yazımızda.

Yediklerimizin mutluluk seviyemizle yakından ilgili olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle B vitamini, omega 3 ve sağlıklı karbonhidratlar, sinir sistemimizi düzenliyor ve mutluluk hormonunun aktive olmasını sağlıyor. İşte, depresyonu engelleyen ve mutluluk veren besinler…

Ispanak:

Ispanak, zengin bir folik asit kaynağıdır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Vücuda enerji veren ıspanak, mutsuzluğu önlemeye de destek olur. Ispanakla yapılan yemekleri bir türlü sevemiyorsanız, bu yeşil mucizeyi salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Ceviz:

Günde tüketeceğiniz bir avuç fındık, hem günlük magnezyum ihtiyacınızı karşılar ve hem de beyin sağlığınızı koruma da önemli rol oynar. Depresyonla savaşan, kemikleri güçlendiren ve yeni hücre oluşumuna yardımda bulunan bu mucizevi kuruyemiş, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Hafızayı güçlendiren ve mutsuzluğa savaş açan bu değerli besini gün içerisinde mutlaka tüketin.

Tam tahıllı ekmek:

Vücudumuz yorgun olduğu zamanlarda enerji kazanmak için karbonhidratlara ihtiyaç duyar. Böyle zamanlarda zararlı karbonhidratlar yerine, tam tahıllı ekmek gibi sağlıklı karbonhidratlara yönelin. Tam tahıllı ekmekler, selenyum ve mineraller içerirler ve bağışıklık sistemini güçlendirerek serbest radikallerle savaşırlar. Yapılan araştırmalarda selenyumunun, göğüs, prostat, mide ve akciğer gibi pek çok önemli kanseri önlediğini ortaya koydu.

Muz:

Potasyum ve B vitamini içeren muz, öğle arası atıştırmalıkları için birebirdir. Tatlı krizlerini de önleyen bu lezzetli meyvenin içeriğindeki B vitamini, sağlıklı bir sinir sistemini için çok önemlidir. B vitamini, stresi, gerginlikleri ve depresyonu önler. Potasyum ise saç, cilt ve tırnak sağlığı için büyük önem taşır.

Hindi:

Bir aminoasit çeşidi olan triptofan içeren hindi, vücutta serotonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Serotonin hormonu, yaygın olarak mutluluk hormonu olarak bilinir. Ayrıca hindi, güçlü bir protein kaynağıdır.

Somon:

Omega 3 yağ asitleri içeren somon, kalp-damar sağlığı için önemli bir besindir, kan basıncını ve kolesterolü düşürür. Sinir sistemine iyi gelen somon mutsuzluk ve depresyon durumlarını vücuttan uzak tutar, göz ve beyin sağlığını korur.

Mynet


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR