Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır?" Gülşen ::: 25 May 2014

Deprem Çantası Nasıl Hazırlanır

Ülkemizde doğal felaket olarak depremlerle karşılaşmaktayız. Son günlerde de sıkça yaşadığımız depremlerde de evimizde alacağımız ve uygulamamız gereken de deprem çantası hazırlamaktır. Peki deprem çantası nasıl hazırlanır, neler konur bunu ele alacağız.

Deprem ve acil durum çantanızda fuzuli bir eşya bulunmamalı. Mutlaka o anda gerçekten ihtiyaç duyacağınız malzemeleri bir araya getirmelisiniz.
Deprem çantası oluşturulurken evde bulunan kişi sayısını düşünerek planlama yapmalısınız.
Fazladan bir iki parça kıyafet yakınlarınıza da yardımcı olmanızı sağlayabilir.Deprem anında elektrikler kesileceği için mutlaka çantanızda el feneri ve yedek pil bulundurun. TV yayını kesilebileceği için çantanızda küçük bir radyo işinize yarıyabilir.Doğal afetlerde etkili bir iletişim aracı olan düdükler zor bir durumda kaldığınızda sesinizi duyurabilmek için oldukça önemli. Çantanızda mutlaka düdük bulundurmalısınız.
Afet durumlarında yanınızda küçük bir çakı olması da işinize yarar. Ayrıca makas, çamaşır ipi, koli bandı ve plastik bir örtü de afet anlarında oldukça kullanışlıdır.Çantanızda en az 2 litre su bulundurun.
Konserve yiyecekler be peksimet benzeri bozulmayan kuru gıdalar çantanızda bulunmalı. Yanınıza alacağınız yiyecekler yüksek kalorili olmalı.
Afet Çantanızda bulunan malzemeleri son kullanma tarihi geçmemesi için belirli aralıklarla yenilemelisiniz.Akrabalarınızın ve yakınlarınızın irtibat numaralarının yazılı olduğu bir defter ve bir miktar para acil durumlar için oldukça kullanışlıdır.

Ev ve işyerinizle ilgili kıymetli belgeleri,banka hesap cüzdanını, bir miktar parayı ve tapu gibi kişisel eşyalarınızı su geçirmez bir poşetin içine koyarak acil durum çantanızda saklayabilirsiniz.Uzun süreli kullanılabilen ilaçlar ve ilk yardım malzemeleri çantanızda mutlaka bulunmalı.

Eğer sürekli olarak kullandığınız ilaçlarınız varsa mutlaka acil durum çantanıza bu ilaçları eklemelisiniz.

Elektrik bandı, yapıştırıcı bant ve küçük bir dikiş seti içinde bulunduğunuz durumlarda kullanışlı olabilir.

Hijyenik pedler uzun süre dayanıklıdır ve ilk yardım amaçlı olarak da kullanılabilir bu nedenle çantanızda bir paket hijyenik ped bulundurun.
Bahtaniye ve kalın kıyafetler çantanızda mutlaka bulunması gerekenlerden.

Uyku tulumu ve çadır doğal afetlerde oldukça ihtiyah duyulan malzemelerden bu nedenle çantanızda mutlaka bunlardan birini bulundurmalısınız.

Temiz iç çamaşırı ve su gerektirmeyen anti bakteriyel temizleme jelleri hijyen problemleriniz için çözüm olabilir. Tuvalet kağıdı, ıslak mendil, diş fırçası ve diş macunu çantanızda bulunmalı.

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR