Çok Çay İçmek Zararlı mı? | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Çok Çay İçmek Zararlı mı?" Gülşen ::: 22 May 2014

Çay ülkemizde neredeyse milli bir içecek olarak görülmektedir. Yaz olsun kış olsun kısacası her mevsim içtiğimiz çay elbette çok tüketilmektedir. Hatta tiryakileri bile oldukça fazla. Peki çok çay içmek zararlı olmakta mı?

Çok Çay İçmek Zararlı mı

Aşırı Çay Tüketiminin Zararları !
Gün içerisinde aşırı çay tüketimi; kabızlık, sinir bozukluğu, yüksek tansiyon, baş dönmesi ve baş ağrısı, el titremesi, sıkıntı ve uykusuzluğa neden olabilmektedir. Fazla çay tüketimi idrar artışına neden olur. Romatizma hastalığı olanlara zarar verir. Fazla derecede okzalat içerdiği için böbreğinde kum ve taş olanlar için zararlıdır. Yüksek tansiyon hastaları, kabızlık çekenler, karaciğer hastaları, üre albümin olanlar çay içmemelidirler.

Çay İçerken Şekere Dikkat !
Çay tiryakileri için en büyük tehlikelerden biri de çaya aşırı şeker ilave etmek.. Çaya şeker ilave edip aşırı tüketilmesi durumunda; şişmanlık, kalp ve damar hastalıkları, serum lipit değerinde yükselme gibi sorunlara yol açabilir. Şekersiz ya da şekerli aşırı çay tüketimi vücutta demir emilimini ters yönde etkilediği kadar (anemi) vücutta toksik madde birikmesine de sebep olabilir. Yani vücudumuzda ödem birikmesine (şişlik hissi) neden olur. Yine de çay tüketmekten vazgeçemiyorsanız kesinlikle şekerli çay yerine şekeriz ya da az şekerli içmeye alışmalısınız. Şeker yerine tatlandırıcı kullanabilirsiniz. (Günde 8 tablet tatlandırıcıdan fazlası kullanılmamalıdır.) Çayı demlerken çubuk tarçın eklerseniz daha rahat tüketebilirsiniz. Aşırı çay tüketiyorsanız her 4 çay bardağı çay içtikten sonra her bardak çay için 1 bardak su için.
Çayın Yararları Nelerdir ?
Çayın aşırı kullanımındaki zararlarından sonra dengeli kullanımında oluşan yararlarından bahsedelim. Aslında kararlı çay içenler için çay oldukça yararlı bir içecek ! Uzmanlar günde 4 bardaktan fazla çay tüketimini önermemektedir. Eğer uzmanların dediğinden çıkmaz, aşırı tüketmezseniz yararlarına sizde inanamayacaksınız !
Kolesterolü düşürür, kanser riskini azaltır, kolay hazmetmenizi sağlar, beyni güçlendirir, florid içerdiği için diş çürüklerini önleyici etkiye sahiptir, antioksidan içerir (flavonoid), kan damarlarını genişleterek kanın vücutta dolaşımını kolaylaştırır, günde 2 kupa çay kalp krizinden ölüm riskini azaltır.

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR