Çocuklara Matematiği Sevdirme Yöntemleri | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Çocuklara Matematiği Sevdirme Yöntemleri" Gülşen ::: 15 Nis 2014

Çocuklara Matematiği Sevdirme Yöntemleri

Matematik çoğu öğrenci için kabustur  aslında. Özellikle öğrenirken oldukça zorlanır hatta çoğu sorularla baş edemez. Birçok öğrenci içinde matematik en sevmediği ders olarak geçer. Oysa çocuğunuza özellikle ilköğretim yıllarda matematiği sevdirmek için oyunlarla ona yardımcı olabilirsiniz. Bunun içinde uzmanların bu konuda sizler için önerileri vardır.

Çocukların yapısal özellikleri ya da aileden gelen genetik geçişleri ile birlikte bazı çocuklar sayılarla uğraşmayı severken bir kısmı da sayılardan uzak durur, sayıları öğrenemez, matematik sembollerini karıştırır, dört işlem yapmakta zorlanır, problemleri bir türlü anlamaz ve en önemlisi de çarpım tablosunu ezberlemekte zorlanır. Ayrıca sağlarını sollarını karıştırırlar, yönleri ile ilgili zorlanırlar, zaman kavramları oturmamıştır, hatta bir kısmı müzik notalarını da sembollerden oluştuğu için öğrenemez.

Çocuğunuz “öğrenme güçlüğü” yaşıyor olabilir

Okula başlamadan bu sorunu daha okul öncesi dönemde anlamak mümkün. Çocuğunuz sayıları ve geometrik şekilleri öğrenemiyorsa, sayıları karıştırıp ters kopyalıyorsa, yönünü tayin etmekte zorlanıyorsa, zaman kavramlarını karıştırıyorsa, diskalkuli (matematiksel alanda öğrenme güçlüğü) yaşıyor olabilir.

Çocuklara Matematiği Sevdirme Yöntemleri (2)

Sayılar ile ilgili hesaplarda, dört işlem becerilerinde, problemleri kavramada, işleme dönüştürmede, sembolleri anlamada ve çarpım tablosunu ezberlemede zorlanmak, matematiksel öğrenme güçlüğünün belirtileri arasındadır.

Özellikle çarpım tablosunu ezberlemek, çocukları olduğu kadar aileleri de yıpratan bir süreçtir. Ancak çarpım tablosunu ezberleyemeyen her çocuk, öğrenme güçlüğü yaşıyor demek değildir, bunu aileler bilmelidir.

Matematiği eğlenceli hale getirin. Nasıl mı?

Öğrenme sürecini etkileyen birçok faktör vardır, bunlardan biri de motivasyondur. Çocuk, öğrenmesi gereken konuya merak duymalı yani o konuyla ilgilenmelidir. Bu nedenle, matematiği çocuk için eğlenceli hale getirerek öğretmeye çalışmak daha kolay olacaktır.

Matematik ile ilgili kavramları, işlemleri, sembolleri, problemleri ve çarpım tablosunu evde oyunlarla daha keyifli hale getirebilirsiniz.
Sayıları ve sembolleri birer kartona yazarak hafıza oyunları oynayın.
Tombala tarzında eğlenceli kartlar hazırlayarak bir oyun yaratabilirsiniz.
Çarpım tablosunu okurken sesini kaydedin ve daha sonra bunu sık sık ona dinlettirin.
Gerekiyorsa uzmandan yardım alın

Çocuğunuzun öğrenme güçlüğü belirtilerini taşıdığını düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız. Uzman çocuğunuzun öğrenme güçlüğü yaşayıp yaşamadığını belirledikten sonra size nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda kılavuzluk edecektir.

 


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR