Çocuklar için Örgü Şapka ve Patik modelleri | Hanımların Dünyası

Firma ve Marka Rehberi Marka Rehberine Kayıt Ol
"Çocuklar için Örgü Şapka ve Patik modelleri" DiLoSh ::: 18 Mar 2014

Örgü örmenin tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. Sadece parmakların kullanılmasıyla örülmüş örgü örneklerinin M.Ö.1000 yıllarından önce olduğu tahmin edilmektedir. Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda örgü ile ilgili ilk tarihi belgeler bulunmuştur. Orta Asya’da yaşayan Hunlara ait olan, koçboynuzu deseniyle süslü yün çoraplar bulgular arasında yer almaktadır. Örgünün gelişiminin göçebe uygarlıkların vasıtasıyla, doğuda Tibet’e, batıda İspanya’ya kadar yayıldığı düşünülmektedir. İngiltere ve İrlanda’da örgün erkek işiydi ve kadınların bunu yapmak istemeleri hoş karşılanmıyordu. Günümüzdeyse erkeği elinde şiş ve iplik görmek çok nadir olan bir durum.

Bazı hanımlar, yaz sonuna doğru kışlık giysi ihtiyaçlarını örmek için hazırlıklara başlayıp hatta bu hazılıkları tamamlayıp birbirinden güzel giyisileriçoktan dolaplarına yerleştirmişlerdir. İhtiyaç için örgü örmek bir yana, çoğu zaman hobi amaçlı da örülmektedir. Özellikle sevdiklerinize örüp hediye ettiğiniz giysilerin yerini hiçbir hediye tutamaz. Örgü örmek, zevkli olduğu kadar bir o kadarda sabır ister. Örgü de dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. İlk defa örgü örmeyi deneyeceksiniz, alışana kadar birkaç sıra başlangıç örgüsü örerek işe başlayabilirsiniz. Çünkü ördüğünüz örgü bittiğinde düzgün durması, buruşma yapmaması ve sarkmaması gerekir. Örgü örmeye başlamadan önce şiş seçimi ve iplik seçimi de bir o kadar önemlidir.

Şiş Seçiminin Önemi

Şişinizi plastik, matel ya da tahta gibi farklı çeşitlerden seçebilirsiniz. Seçeceğiniz şişlerin çeşidi ne olursa olsun ilmeklerin arasından kolayca kayan ve hafif olan şişler ilk tercihiniz olmalıdır. Seçtiğiniz şişlerin parmaklarınızı acıtması, örgü zevkinizin bir anda yok olmasına neden olabilir. Her örgü modelinin ve ipin, ayrı bir şiş çeşidi ve bu şişlerin inceden kalına doğru çaplarına göre numaraları vardır. Şişler, örgülerde kullanılan bir ucu sivri ve diğer ucuna topuz takılmış uzun şişler, küçük örgüleri (eldiven, çorap) örmek için kullanılan küçük şişler, etek gibi dikiş gerekmeden yapılacak iki küçük şişten oluşan yuvarlak şişler olmak üzere üç çeşide ayrılır.

Örgü İpini Seçerken

Örgü iplerinin pamuk, tiftik, kaşmir, keten, orlon, moher ve kenevir gibi birçok farklı çeşidi vardır. Örgünüze en uygun ipi seçmek için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Örgünüzün yumuşak olmasını istiyorsanız seyrek ve ince ipleri, sıkı olmasını istiyorsanız sık bükümlü ipleri tercih etmelisiniz.

Örgü İpini Seçerken

Örgü iplerinin pamuk, tiftik, kaşmir, keten, orlon, moher ve kenevir gibi birçok farklı çeşidi vardır. Örgünüze en uygun ipi seçmek için bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Örgünüzün yumuşak olmasını istiyorsanız seyrek ve ince ipleri, sıkı olmasını istiyorsanız sık bükümlü ipleri tercih etmelisiniz.

Örgü Türleri Nelerdir?

Düz Örgü:

Birinci sırada bütün ilmekler yüz örülür, ikinci sırada ise bütün ilmekler ters örülür ve örgü bitimine kadar bu sıra ile tekrar edilir.

Ters Örgü:

Birinci sırada bütün ilmekler ters örülür, ikinci sırada ise bütün ilmekler yüz örülür ve örgü bitimine kadar bu sıra ile tekrar edilir.

Haraşo:

Bütün ilmekler gidiş ve dönüş sırasında hep ters örülür.

Pirinç Örgü:

Birinci sırada bir ilmek yüz, bir ilmek ters örülür. İkinci ve sonraki sıralarda yüz ilmekleri ters, ters ilmeklerse yüz örülür.

Çift Pirinç Örgüsü:

Birinci sırada iki ilmek yüz örülüp iplik öne alınır. Sonrasında birinci ilmek örülmeden tersten alınır ve iplik arkaya atılır. İkinci ve sonraki sıralarda yüz ilmekler ters, ters ilmekler yüz örülür.

Lastik Örgü 1/1:

Birinci sırada bir ilmek düz, bir ilmek ters örülür. İkinci sırada düz ilmeklerin üzerine düz, ters ilmeklerin üzerine ters örgü örülür ve tekrar yaparak devam edilir. Eğer geniş lastikli bir örgü örmek istiyorsanız ilmek sayılarını aynı oranda artırarak örebilirsiniz.


Yorum Yaz

500 karakter kaldı

Henüz hiç yorum yapılmadı.

Sponsorlu Bağlantılar

MARKA VİTRİNİ /

KAYIT OL

EN GÜNCEL İÇERİKLERİMİZDEN BAŞLIKLAR